Przewodnik po lotnisku Antalya [AYT]

Tagi , , , ,

Port lotniczy Antalya znajdujący się w Turcji, to trzeci co do wielkości port, który obsługuje loty krajowe i zagraniczne. Rocznie obsługuje on około 35 milionami pasażerów dlatego odpowiednie przygotowanie i organizacja pracy, ma ogromne znaczenie. Port posiada aż 3 terminale, a co za tym idzie 3 pasy startowe. Tylko dwa z nich wykorzystywane są do obsługi pasażerów cywilnych, co jednak nie wpływa negatywnie na prace portu. Poniżej przygotowaliśmy przewodnik po lotnisku Antalya, który pomoże zorganizować wyjazd:

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Co należy wiedzieć przed przylotem o lotnisku Antalya? 

Na terenie portu lotniczego znajdują się trzy punkty odprawy. Międzynarodowy terminal 1 i 2 obsługuje loty zagraniczne różnych przewoźników. W okresie zimowym, terminal 2 jest zamknięty, a wszelakie loty odbywają się z terminala 1.Terminal 3 obsługuje głównie loty organizowane przez linie krajowe Sunexpress. Głównym kierunkiem jest popularny Stambuł, choć w ofercie znajdują się również inne miasta na terenie Turcji. 

Aby umilić podróżnym czas spędzony na lotnisku, na terenie portu znajdują się poczekalnie. Choć dla osób podróżujących klasą ekonomiczną wejście na ich teren wiąże się z dodatkową opłatą, coraz więcej osób decyduje się skorzystać  z tej usługi. Koszt wejścia na teren poczekalni wynosi 45 euro. Do dyspozycji pasażerów oddane do użytku są aż trzy poczekalnie:

  • Salon VIP Terminal 1 czyli salon znajdujący się w Terminalu pierwszym. Otwarty jest od maja do końca października całodobowo. 
  • VIP Lounge Terminal 2 znajdujący się na trzecim piętrze. W przeciwieństwie do Terminala 1 otwarty jest przez cały rok, również całodobowo. 
  • VIP Lounge Domestic Terminal 3 otwarty całodobowo, przez cały rok. 

Dlaczego warto skorzystać z poczekalni VIP? Są to komfortowe miejsca, pełne udogodnień, które ułatwią podróżnym oczekiwanie na lot. Na ich terenie znajdują się wygodne kanapy, sklepy, kioski, kawiarnie, bufety, a w dodatku udostępniono możliwość podłączenia się do sieci energetyczne oraz skorzystanie z Internetu. W takich warunkach, pasażerowie mają możliwość odpoczęcia i zrelaksowania się przed kontynuowaniem podróży. 

Na terenie portu znajdują się jeszcze bezpłatne poczekalnie, tak zwane ogólne. To na nie kierowani są pasażerowie po odprawie. Różnią się jednak wielkością i standardem. Są bezpłatne i całodobowe. W obrębie wszystkich terminali znajduje się bezpłatne Wi-Fi.

Transfer na lotnisko. Sprawdzone sposoby na dotarcie do portu. 

Lotnisko jest doskonale skomunikowane z miastem. Dojechanie na nie komunikacja publiczną, nie jest więc trudne. Codziennie do portu dojeżdżają nowoczesne tramwaje oraz autobusy. Przystanek tramwajowy znajduje się naprzeciwko Terminala 1 oraz terminala 2 międzynarodowego . Kursują często, w odstępie około 10 minut. Tramwaje są komfortowe i mają klimatyzację. Są tanie a podróż nimi jest krótsza, niż w przypadku autobusów. Ich największą zaletą jednak jest dopasowanie kursu pod godziny przylotów i odlotów w taki sposób, aby podróżni z łatwością dojechali na port, oraz zdążyli przejść odprawę w określonym czasie. W przypadku autobusów podróżni muszą liczyć się z pewnymi przeszkodami. Odjeżdżają one z przystanku zlokalizowanego wyłączenie przy terminalach międzynarodowych. Miejski autobus jest mniej komfortowym środkiem komunikacji. Jego podróż do centrum miasta zajmuje około godziny, a odstępy między kursami wynoszą aż 30 minut.  

Transfer komunikacją miejską

Trzecim środkiem transportu do portu jest autobus wahadłowy. Kursy te obsługuje firma prywatna i nie cieszą się dobrą oceną. Maja ograniczoną ilość przystanków, są droższe a godziny odjazdów dopasowane są do lotów krajowych. Przystanek autobusów wahadłowych znajduje się tuż przy postoju taksówek, które stanowią kolejny, sprawdzony środek transportu. W tym przypadku podróżni mają możliwość dojechania w dowolne miejsce. Przystanki znajdują się przy każdym porcie, a transport odbywa się przez całą dobę. Korzystając z tego środka transportu, w zależności od trasy, obowiązuje zapłata w dolarach lub lirach tureckich.

Nie trzeba znać języka, aby dowiedzieć się, jaki jest koszt przejazdu. Każda taksówka ma specjalny cennik, w którym uwzględniono najpopularniejsze miejsca turystyczne. Na koniec pozostaje transfer prywatny. Wystarczy skontaktować się z firmą oferująca transport prywatny, najlepiej korzystając ze strony internetowej, na którym od razu można uiścić opłatę. Po zaksięgowaniu płatności, podróżny otrzymuje informację, jak dotrzeć do miejsca, w którym będzie oczekiwał transport. To jedna z najwygodniejszych, najbardziej bezpiecznych i wbrew pozorom najbardziej ekonomicznych rozwiązań. 

Parking przy lotnisku Antalya. Jak skorzystać z tego udogodnienia? 

Tuz przy lotnisku, kilka minut od wszystkich Terminali, znajduje się duży, płatny parking. Posiada on aż 2000 miejsc. Można pozostawić na nim samochód na kilka dni, a nawet tygodni. Cena zależna jest od czasu i miejsca zaparkowania. Prócz głównego parkingu, na ternie lotniska znajdują się darmowe, 15-to minutowe miejsca postojowe. Przeznaczone są dla osób, które odwożą lub odbierają podróżnych z lotniska. 

Dłuższe korzystanie z parkingu lotniskowego, nie jest  ekonomiczne. Wiąże się z dużą opłata oraz możliwością uszkodzenia pojazdu przez innych kierowców. Ekonomiczniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem z pewnością jest skorzystanie z bezpłatnych miejsc parkingowych, oferowanych przez firmy zewnętrzne. Co prawda pojazd nie znajduje się na terenie lotniska, ale w niedalekiej odległości. Samochód od podróżującego odbiera pracownik firmy, którego zadaniem jest zaparkowanie pojazdu w bezpiecznym miejscu. Firma świadcząca tego typu usługi, oferuje swoim klientom darmowy transfer na lotnisko, oraz możliwość płatności w wielu formach, w tym za pośrednictwem strony internetowej. Z tego rozwiązania korzysta coraz więcej osób, zarówno turystów jak i osób podróżujących służbowo. 

Noclegi na terenie lotniska. Czy port lotniczy posiada Hotel? 

Niestety, pomimo obsługiwania tak dużej ilości osób rocznie, na terenie portu nie znajduje się żaden Hotel. W okolicy lotniska, znajdują się jednak liczne Hotele, Hostele i kwatery prywatne, które dysponują wolnymi miejscami. Ma to również wpływ na cenę i komfort. Tego typu miejsca oddano do użytku w wysokim standardzie. Zarówno pokoje jak i restauracje na terenie Hoteli dbają o  jak najwyższy poziom świadczonych usług. Serwują dania lokalne, jak i te znane oraz lubiane przez Europejczyków. Często miejsca te, organizują darmowy transfer na lotnisko dla swoich gości. Wystarczy poinformować obsługę o chęci skorzystania z transportu. 

Port lotniczy Antalya jest świetnie rozwinięty i skomunikowany. Obsługiwane są tu liczne loty, w tym te czarterowe, czyli organizowane przez biura podróży z wielu popularnych kierunków. Choć jest dużym portem, nie wpływa to na jakość obsługi, a tym bardziej na komfort podróżnych, a z powyższymi wskazówkami, z pewnością każdemu łatwiej będzie odnaleźć się na lotnisku Antalya, oraz dotrzeć do ustalonego wcześniej miejsca, na przykład Hotelu.  

Poprzedni

20 tureckich potraw które koniecznie musisz spróbować podczas podróży po Turcji

TOP 12 najwyżej ocenianych atrakcji w Alanyi

Następny

Dodaj komentarz