Pogoda i temperatura na Riwierze Tureckiej w ciągu roku

Tagi , , , ,

Urokliwa Riwiera Turecka jest bez wątpienia jednym z ciekawszych miejsc do spędzenia udanego wypoczynku, wypełnionego licznymi plażami, pięknymi krajobrazami oraz specyfiką Morza Śródziemnego. Każdy, kto zdecyduje się na wyjazd do tego miejsca, powinien w pierwszej kolejności dobrze dopasować swój urlop do panujących tam warunków pogodowych. Odpowiednie zapoznanie się z panującą w ciągu roku pogodą i temperaturą wody na Riwierze Tureckiej z pewnością pomoże w dobraniu odpowiedniego terminu wyjazdu. Jak więc przedstawia się pogoda w poszczególnych miesiącach roku?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Pogoda w marcu

Marzec na Riwierze Tureckiej jest raczej chłodnym miesiącem. Średnie temperatury powietrza wynoszą wówczas zaledwie 11 stopni Celsjusza, a wody o pięć stopni więcej. Pomimo tego woda ta jest wciąż zbyt zimna, aby móc w niej spędzać czas. Ze względu na niską temperaturę powietrza niemożliwe jest także opalanie się na plażach, choć w miesiącu tym występuje średnio aż 21 dni słonecznych. Warto więc wówczas udać się choćby na zwiedzanie licznych w tym regionie obiektów historycznych. 

Jakich warunków pogodowych możemy spodziewać się w kwietniu?

Pogoda w kwietniu jest już nieco cieplejsza od tej marcowej. Niemniej wciąż nie pozwala ona na kąpiele w Morzu Śródziemnym oraz opalanie na plażach. W miesiącu tym średnie temperatury w dzień oscylują w granicach 15 stopni Celsjusza. Czasem zdarzają się też dni dużo cieplejsze, a temperatury wody są średnio o trzy stopnie wyższe. Kwiecień to odpowiedni miesiąc na wypoczynek na Riwierze Tureckiej dla tych turystów, którzy nie nastawiają się na plażowy relaks. 

Pogoda w maju

Maj jest pierwszym miesiącem w roku, w którym pogoda pozwala na opalanie się na plażach i kąpiel w morzu. Średnia temperatura powietrza wynosi wówczas 20 stopni w cieniu, natomiast w słońcu jest jeszcze o kilka stopni wyższa. Z kolei średnia temperatura wody w Morzu Śródziemnym wynosi w tym miesiącu 21 stopni Celsjusza. Ogólnie cały maj jest bardzo dobrym okresem na wiosenny wypoczynek. Jednak należy mieć na uwadze, że w miesiącu tym występuje średnio aż 11 dni deszczowych. 

Jakie temperatury będą na Riwierze Tureckiej w czerwcu?

Pierwszy letni miesiąc na Riwierze Tureckiej to świetny czas na aktywny wypoczynek nad wodą. Jej średnia temperatura w czerwcu wynosi tam 24 stopnie Celsjusza. Jest zaledwie o jeden stopień niższa od panującej wówczas temperatury powietrza, a średnia ilość dni deszczowych jest już niewielka, obliczana raptem na kilka dni. Czerwiec na Riwierze to także początek sezonu letniego. Należy więc liczyć się z wyższymi cenami usług wypoczynkowych oraz większym natężeniem turystów na plażach i innych rekreacyjnych miejscach.

Pogoda w lipcu

Lipiec to w zasadzie najcieplejszy miesiąc w roku na Riwierze Tureckiej. Średnie temperatury w cieniu wynoszą wówczas około 28 stopni Celsjusza. Zdarzają się także dni, w których temperatury te wzrastają o co najmniej kilka stopni. Tak wysokim temperaturom powietrza towarzyszy podobna temperatura wody, która wynosi średnio 27 stopni. W miesiącu tym występuje również najmniejsza ilość opadów w całym roku, wynosząca zaledwie cztery dni, przez co jest on idealny na plażowanie oraz zwiedzanie i kąpiele w morzu. 

Pogoda w sierpniu

Kolejny już upalny miesiąc na Riwierze Tureckiej. Temperatura wówczas panująca w zasadzie nie odbiega wiele od tej z lipca i wynosi 28 stopni Celsjusza w cieniu. Czasem w drugiej połowie miesiąca mogą zdarzyć się dni mniej upalne lub nawet deszczowe. Pomimo tego planując sierpniowy wypoczynek w tej części świata, warto zabezpieczyć się w środki ochrony przeciwsłonecznej, gdyż na pewno będą potrzebne. Średnia ilość słonecznych dni wynosi wówczas aż 25. 

Pogoda we wrześniu

W miesiącu tym wciąż można liczyć na typowo letnie temperatury, które po uśrednieniu wynoszą 25 stopni Celsjusza w cieniu. Jeszcze cieplejsza, średnio o kilka stopni jest wówczas woda w Morzu Śródziemnym. Na plażach Riwiery Tureckiej we wrześniu wciąż panuje duże stłoczenie, niemniej każdy, kto pragnie zaznać wypoczynku w letnich, śródziemnomorskich klimatach, powinien jak najbardziej wziąć pod uwagę wyjazd do Turcji w tym przepełnionym średnio aż 25 słonecznymi dniami miesiącu. 

Jakie warunki będą panować w październiku?

Choć październik często jest już kojarzony z jesienią, pogoda, jaka panuje w tym miesiącu na Riwierze Tureckiej, przypomina wciąż raczej letnią. Uśredniona temperatura powietrza wynosi wówczas 20 stopni Celsjusza, a temperatura wody jest aż o pięć stopni wyższa. Odpoczynek w tej części Turcji jest odpowiedni dla każdego, kto chciałby wypocząć w słonecznych, ale pozbawionych upałów klimatach. To też dobry czas dla osób nieprzepadających za tłumami turystów, gdyż szczyt sezonu definitywnie w tym okresie już jest zakończony. 

Pogoda w listopadzie

Listopad to już typowa śródziemnomorska jesień. Średnia temperatura powietrza wynosi wówczas 14 stopni Celsjusza. Zdecydowanie nie pozwala ona na aktywny wypoczynek na plaży lub w wodach Morza Śródziemnego, choć większość dni wciąż przepełniona jest słońcem. Uśredniona ilość dni deszczowych zamyka się w zaledwie 11. W miesiącu tym warto więc, zamiast plażowania wybrać się na podróże w terenie i zwiedzanie licznych obiektów archeologicznych, jakimi przepełnione jest śródziemnomorskie wybrzeże Turcji. 

Poprzedni

Jesień w Turcji, pogoda we wrześniu, październiku i listopadzie

15 atrakcji dla rodzin z dziećmi w Antalyi

Następny

Dodaj komentarz