Patara – starożytne miasto portowe, zwiedzanie

Tagi , , , ,

Patara w Turcji to starożytne miasto o długiej i bogatej historii, położone w prowincji Antalya. Zostało założone w VII wieku p.n.e. przez Licyjczyków i pełniło funkcję ich stolicy do czasu przejęcia przez Aleksandra Wielkiego w 333 r. p.n.e. Następnie miasto kilkakrotnie przechodziło z rąk do rąk, będąc kontrolowanym przez Rzymian, Bizantyjczyków, Seldżuków oraz Osmanów. Obecnie jest popularnym miejscem turystycznym ze względu na bogate dziedzictwo kulturowe i piękną plażę na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Planujesz się tu wybrać? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące zwiedzania tego starożytnego miasta.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się starożytne miasto Patara?

Starożytne ruiny i plaża Patara znajdują się w prowincji Antalya w Turcji. Miasto było niegdyś ważnym ośrodkiem handlowym, ponieważ znajdowało się w pobliżu szlaków handlowych. Była tu również słynna wyrocznia Apolla – boga przepowiedni. Co ciekawe, mówi się, że nawet Aleksander Wielki odwiedził to miasto, aby usłyszeć swoją wróżbę. Chociaż znaczna część miasta nie została jeszcze odkopana, to odwiedzający mogą podziwiać niesamowite ruiny, które zostały do tej pory wydobyte. Starożytne miasto Patara (obecne Gelemiş) oddalone jest o 3,5 km na południe od nadmorskiej drogi D400 i na zachód od Kalkan.

Jak dojechać do starożytnego miasta Patara?

Dojazd zarówno do starożytnego miasta, jak i sąsiedniej plaży jest bardzo prosty. Każdy autobus zatrzymuje się w Kaş Ovaköy, skąd jest już tylko 3,5 km do Patary, która oficjalnie nazywa się Gelemiş. Po wyjściu z autobusu najlepszym sposobem na dotarcie do ruin i plaży Patara jest skorzystanie z taksówki. Po dotarciu do wioski Gelemiş można najpierw dotrzeć do ruin, a następnie na plażę.

The city gate of Patara, which was a flourishing maritime and commercial city on the south-west coast of Lycia on the Mediterranean coast of Antalya, Turkey
Brama miejska Patara, która była kwitnącym miastem morskim i handlowym na południowo-zachodnim wybrzeżu Licji na śródziemnomorskim wybrzeżu Antalyi w Turcji, licencja: shutterstock/By MSelcukOner

Ciekawostki na temat starożytnego miasta Patara

Czy wiesz, że Patara jest znana jako miejsce narodzin Świętego Mikołaja? Święty Mikołaj urodził się w Patarze w III wieku i przeniósł się do Demre (Myra), gdzie następnie został biskupem.

Warto wiedzieć, że Patara początkowo była prowincją w królestwie licyjskim i ostatecznie stała się częścią rzymskiej prowincji w 43 roku, łącząc się z Pamfilią. Chociaż miasteczko zawsze zmagało się z siłami natury, takimi jak trzęsienia ziemi była w swojej historii bogatym miastem portowym z jedną z pierwszych latarni morskich na świecie w tym czasie.

Niesteyy z biegiem lat Patara straciła na znaczeniu i pozostała tylko mała wioska o nazwie „Gelemiş”, dopóki zespół archeologów nie odkrył ruin starożytnej Patary i Ligi Licyjskiej w 1988 roku. Ponadto okoliczna plaża, ruiny starożytnego miasta i większość wioski „Gelemiş” są pod ochroną. Ponadto część plaży została uznana za strefę ochronną dla żółwi morskich.

Dlaczego warto odwiedzić starożytne miasto Patara?

Odkrywanie starożytnego miasta Patara w Turcji oferuje zachwycające połączenie historii, architektury oraz naturalnego piękna. Od oszałamiającego teatru po majestatyczną latarnię morską, miasto to jest świadectwem kreatywności i kunsztu jego dawnych mieszkańców. Jest to idealne miejsce dla rodzin, szczególnie tych, które pasjonują się historią lub przyrodą. Będąc w Patarze, nie zapomnij odwiedzić plaży i zanurzyć się w krystalicznie czystej wodzie lub wędrować szlakami, aby podziwiać piękno krajobrazu. Z niekończącymi się zabytkami do odkrycia i pozornie nieskończoną gamą atrakcji, Patara jest obowiązkowym celem podróży dla każdego podróżnika, który chce doświadczyć prawdziwej esencji Turcji.

Patara ancient city columns with cloudy sky. Patara City ancient ruins outside Kalkan City on Turkey coast
Kolumny starożytnego miasta Patara z pochmurnym niebem. Starożytne ruiny miasta Patara w pobliżu miasta Kalkan na wybrzeżu Turcji, licencja: shutterstock/By isilterzioglu

Ile czasu trwa zwiedzanie starożytnego miasta Patara?

Wszystko zależy od tego, ile czasu możesz spędzić na zwiedzanie tego pięknego miejsca. Warto jednak zarezerwować sobie cały dzień na zobaczenie ruin i odpoczynek na plaży znajdującej się w bliskim sąsiedztwie.

Atrakcje, co zobaczyć i zwiedzić w mieście Patara

Wielkie zabytki Patary leżą rozrzucone wzdłuż drogi na plażę. Główna część ruin jest zdominowana przez ruiny starożytnego teatru.

Starożytny teatr

Najbardziej imponującą strukturą jest starożytny teatr, który pochodzi z czasów rzymskich i mógł pomieścić kilka tysięcy osób. Wyobraź sobie, że siedzisz na tych starożytnych schodach i doświadczasz występów, tak jak robili to ludzie ponad 2000 lat temu.

Łuk Triumfalny

Kolejnym obowiązkowym miejscem w starożytnym mieście Patara jest Łuk Triumfalny, jeden z najlepiej zachowanych rzymskich łuków w Turcji. Konstrukcję zbudowano w celu upamiętnienia zwycięstwa Marka Aureliusza nad Partami w 165 r. n.e.. Szczegółowość i kunszt wykonania tego łuku są imponujące i żadna wizyta w Patarze w Turcji nie jest kompletna bez jego zobaczenia.

Patara (Pttra). Ruins of the ancient Lycian city Patara, Ancient city entrance door. Patara was at the Lycia (Lycian) League's capital. Antalya, TURKEY
Patara (Pttra). Ruiny starożytnego licyjskiego miasta Patara, drzwi wejściowe do starożytnego miasta. Patara przebywał w stolicy Ligi Likijskiej. Antalya, TURCJA, licencja: shutterstock/By fotopanorama360

Latarnia morska

Kolejną ekscytującą atrakcją w Patarze jest wyjątkowa architektura latarni morskiej. Zbudowano ją w 406 r. p.n.e. Latarnia ta była jednym z siedmiu cudów starożytnego świata i chociaż większość z nich uległa zmieszczeniu, to obecnie można podziwiać pozostałości po nich.

12 malowniczych szlaków turystycznych w Antalya

15 najlepszych tureckich deserów i słodyczy do spróbowania w Turcji

autor: Magda Łydka

Poprzedni

Jaskinia Beldibi – zaplanuj zwiedzanie

Efez w Turcji – zwiedzanie, przewodnik, co zobaczyć

Następny

Dodaj komentarz