Pamukkale – zwiedzanie, przewodnik, ceny biletów

Tagi , ,

Turcja to kraj maksymalnie różnorodny i co najważniejsze, również i wyjątkowo ciekawy. Jeśli więc zdecydujemy się nieco bardziej zagłębić w jego inne regiony, z całą pewnością nie będziemy tego absolutnie żałować. Wybierając się na wakacje do Turcji warto szczególną uwagę zwrócić na region Pamukkale, który nazywany jest Bawełnianą Twierdzą. Jak można się tam dostać i jak można Pamukkale zwiedzić?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Pamukkale – Bawełniana Twierdza i duma Turcji

Okazuje się, że uwagę turystów już od wielu lat przyciąga Pamukkale. Jest to jedna z najbardziej charakterystycznych, tureckich miejscowości, która uważana jest za Bawełnianą Twierdzę. Pamukkale słynie przede wszystkim z ogromnych, wapiennych osadów, które w naturalny sposób powstały na zboczach gór, a głównie na górze Cokelez. Sekret wapiennych osadów w Pamukkale tkwi w krystalicznie czystych i gorących źródeł, które są bogate zarówno w wapń jak i w związki dwutlenku węgla. Wypływając, woda ochładza się na powierzchni, a tym samym wytrącany jest węglan wapnia. To właśnie on tworzy nacieki, na na zboczach wspomnianej już góry powstają malownicze formy i progi. Co ciekawe, niektóre z nich zdołały wypełnić się wodami termalnymi! Warto zauważyć, że proces ten w Pamukkale trwa już od ponad 14 tysięcy lat!

Park Narodowy Pamukkale – co muszą wiedzieć turyści przed podróżą?

Warto wiedzieć, że władze tureckie objęły ten region szczególną ochroną. Utworzony tam Park Narodowy wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego. Zanim park został utworzony, w okolicy wapiennych osadów, zaczęły rozwijać się hotele, a one z kolei przyczyniły się do degradacji środowiska. Turyści muszą więc przygotować się na to, że nie mogą nocować bezpośrednio w okolicy. Władze tureckie, chcąc chronić swoją narodową dumę i skarb nakazały zamknięcie hoteli i ich rozbiórkę. W 1997 roku zamknięto trasę, która prowadziła przez naturalne tarasy wapienne. Turyści mogą jedynie zdecydować się na zwiedzanie południowej części wapiennych progów, które są zlokalizowane wokół sztucznego kanału. Wejście na trawertyny, czyli na same wapienne progi, jest możliwe tylko i wyłącznie bez butów. Obuwie jest pozostawiane w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach.

Jak można dostać się do Pamukkale?

Pamukkale to bajeczna miejscowość, która faktycznie przynależy do Riwiery Tureckiej. Niemniej jednak nie znajduje się na jej wybrzeżu, a jest ulokowana nieco bardziej w głębi kraju. Od lotniska w miejscowości Denizil dzieli Pamukkale jedynie 69 kilometrów. Chcąc dostać się do Bawełnianej Twierdzy, na samym początku musimy dostać się na lotnisko do Denizil. Następnie turyści mogą skorzystać z następujących możliwości podróży:

  • komunikacja miejska – z lotniska trzeba będzie dostać się w pierwszej kolejności do samego Denizil. Następnie trzeba będzie znaleźć autobus lokalnych linii, który zabierze nas w podróż do Pamukkale. Warto jednak pamiętać o tym, że autobusy nie zatrzymują się bezpośrednio przy terenie Parku Narodowego. Turystów będzie czekał więc około kilometrowy spacer do wejścia.
  • wypożyczony samochód – na lotnisku w Denizil można skorzystać z oferty wypożyczalni samochodowych. Turystom taka podróż zajmie około godziny. Muszą się oni z lotniska cały czas kierować drogą D320, aż do momentu w którym wyjadą oni poza samo miasto Denizil. Do Pamukkale prowadzi wąska, asfaltowa dróżka, więc warto bacznie przyglądać się oznakowaniu dróg. Parking znajduje się około 800 metrów przed parkiem Pamukkale, więc znów turystów czeka niedługi spacer.

Jaki zwiedzać Bawełnianą Twierdzę?

Ta wapienna i malownicza twierdza nie tylko zapadnie nam na długo w pamięć każdemu z podróżników, ale dodatkowo pozwoli się nam zapoznać z niesamowitym i naturalnym tworem przyrody. Wobec tego w jaki sposób zwiedzać Pamukkale?

1. Wapienne trasy Pamukkale

Jedną z największych atrakcji Pamukkale są wapienne trasy. To właśnie na nie powinni się udać turyści w pierwszej kolejności. Oczywiście można zwiedzać je samodzielnie, ale często o wiele lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z wycieczki fakultatywnej. Przewodnik zabierze nas bowiem w najpiękniejsze miejsca Bawełnianej Twierdzy i dopilnuje tego, byśmy nie zboczyli przypadkiem do zamkniętej części wapiennych tras.

2. Hierapolis i Basen Kleopatry

Jeśli poznaliśmy już wapienne trasy w Pamukkale, to warto również zagłębić się nieco bardziej, aż dotrzemy do starożytnych ruin Hierapolis. Powstanie tego miasta datuje się już na II wiek przed naszą erą. Zostało ono zniszczone około 100 lat później przez potężne trzęsienie ziemi. W starożytnych ruinach znajdziemy między innymi cmentarz, starożytny, rzymski teatr, a także pozostałości po świątyni Apollina z całkiem dobrze zachowaną kolumnadą. Niemniej jednak największą atrakcją ruin starożytnego Hierapolis jest niewielka sadzawka, która nazywana jest Basenem Kleopatry. Tam z kolei turyści mogą skorzystać z kąpieli w wodach termalnych. Można także przysiąść i wygrzewać się na jednej z zatopionych kolumn w promieniach słońca.

3. Miasteczko Pamukkale

Samo miasteczko Pamukkale również jest dość ciekawą atrakcją dla turystów. Oczywiście znajduje się ono w pewnej odległości od samego Parku Narodowego Pamukkale, ale to właśnie tam znajdziemy wszelaką bazę noclegową oraz gastronomiczną. W miastecku Pamukkalem możemy także korzystać z bogatej oferty SPA i Wellness, a także zwiedzać okoliczne meczety.

Ile kosztuje wejście na teren Parku Narodowego Pamukkale i gdzie można kupić bilety?

Wejście na teren Parku Narodowego Pamukkale to koszt około 150 lir tureckich, w przeliczeniu na naszą walutę, daje nam to około 43 złotych. Jednakże ten bilet uprawnia nas jedynie do wejścia na teren ruin Hierapolis oraz na Wapienne Trasy. W momencie, kiedy będziemy chcieli dodatkowo wykąpać się w Basenie Kleopatry i skorzystać z leczniczych właściwości wód termalnych, musimy kupić jeszcze jeden bilet. Jego koszt to około 120 tureckich lir czyi około 38 złotych. Jeśli dodatkowo chcemy skorzystać z szatni, to musimy liczyć się dodatkową opłatą w wysokości 10 tureckich lir.

Bilety kupuje się zazwyczaj w kasach biletowych, które zlokalizowane są przed samym w wejściem do Pamukkale. Co więcej, turyści powinni pamiętać o tym, że na terenie Hierapolis i Basenu Kleopatry panuje całkowity zakaz robienia zdjęć. Co ciekawe, można zakupić je u lokalnego fotografa, jednak koszt takiego zdjęcie będzie wynosił mniej więcej około 6 euro!

Poprzedni

Ceny w Turcji i koszty życia

Co kupić w Turcji i jakie pamiątki przywieźć?

Następny

Dodaj komentarz