Ölüdeniz – plażowanie i błękit morza, jak dojechać?

Tagi , , , , , , ,

Jeżeli zamierzasz spędzić wakacje w słonecznej Turcji, rozważ udanie się do wyjątkowego miejsca, jakim jest plaża o nazwie Ölüdeniz . Dzięki lekturze tego artykułu dowiesz się, czym wyróżnia się ta plaża, a także, w jaki sposób można do niej dotrzeć. Wówczas będziesz mógł ocenić, czy miejsce to ma szansę przypaść Ci do gustu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Ölüdeniz i malownicza zatoka w Turcji?

Oludeniz jest z pewnością jedną z najpopularniejszych plaż w całej Turcji. Warto zaznaczyć, że obszar, na którym znajduje się wspomniana plaża, nosi piękną nazwę Turkusowego Wybrzeża. Jeśli chodzi o region, jest to Wybrzeże Likijskie, a plaża wraz z zatoką należą do akwenu Morza Śródziemnego. W stosunkowo niewielkiej odległości od plaży Oludeniz znajduje się wiele ciekawych kurortów. Jest ona oddalona zaledwie 15 km od miejscowości Fethiye, 4 km od miejscowości Hisaron oraz 3 km od miejscowości Ovacik.

Jak dojechać do Ölüdeniz ?

Do Oludeniz można dotrzeć zarówno przy pomocy transportu publicznego, jak i prywatnym samochodem. Jeżeli będziesz podróżował z popularnego na Wybrzeżu Likijskim kurortu, dotarcie do celu zajmie Ci nie dłużej jak 30 minut. Jeśli mieszkasz w jednej z mniejszych miejscowości, oddalonych od plaży o zaledwie kilka kilometrów, możesz pokusić się nawet o pieszą wędrówkę.

Bay view in Öludeniz Turkey
Widok na zatokę w Öludeniz w Turcji,licencja: shutterstock/By Denise+Barone

Ciekawostki na temat Oludeniz

  1. Pochodzenie nazwy

Interesująca jest etiologia nazwy Oludeniz. Otóż okazuje się, że określenie to pochodzi od słów „martwe morze”. W zatoce tej niemal nigdy nie wieje bowiem wiatr. Z tego też względu, nie zaobserwujesz tutaj silnie wzburzonych i spienionych fal.

  1. Jak na zdjęciu!

Nie wszystkie atrakcje prezentują się tak samo pięknie na zdjęciu, jak i w rzeczywistości. Jak się jednak okazuje, z plażą Oludeniz jest zupełnie inaczej! Większość turystów zgodnie twierdzi, że miejsce to wygląda tak cudnie, jak ja fotografiach, które można znaleźć w sieci, a może i piękniej.

  1. Doskonała baza wypadowa

Oludeniz jest nie tylko godna odwiedzenia sama w sobie, ale stanowi też świetną bazę wypadową do wielu innych ciekawych miejsc. W pobliżu znajduje się chociażby Ksantos, gdzie można podziwiać ruiny antycznego miasta. Warto rozważyć też obejrzenie pięknego Yakaparku oraz miasta Tlos z amfiteatrem.

  1. Turkusowy odcień wody

Plaża wraz z zatoką Oludeniz bardzo często przedstawiane są na pocztówkach promujących turystykę w Turcji. Wszystko z uwagi na wspaniały, turkusowy odcień wody morskiej. To właśnie on w dużej mierze sprawia, że tak wielu turystów odwiedza to miejsce. I co ważne, to właśnie od koloru wody nazwę swą wzięło Turkusowe Wybrzeże.

Dlaczego warto odwiedzić Oludeniz i malowniczą zatokę Oludeniz?

Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których warto odwiedzić Oludeniz. Przede wszystkim, trzeba zrobić to ze względu na wspaniały odcień wody. Już sama obserwacja pięknego turkusu morskich fal koi zmysły i pomaga się zrelaksować. Uwagę zwraca też bujna, zielona roślinność, która szczególnie pięknie prezentuje się w okolicach wiosny i lata. Na plaży Oludeniz można wypoczywać zarówno biernie, jak i w sposób aktywny. Jeśli pragniesz spokojnego relaksu, na pewno do gustu przypadnie Ci plażowanie. Jeżeli zaś preferujesz aktywny wypoczynek, śmiało możesz pokusić się o uprawianie jednego z licznych sportów wodnych. Interesujące są także spacery brzegiem morza oraz po okolicy.

Panoramic view of Oludeniz Beach And Blue Lagoon, Oludeniz beach is best beaches in Turkey - Fethiye, Turkey
Panoramiczny widok na plażę Oludeniz i Błękitną Lagunę, plaża Oludeniz to najlepsze plaże w Turcji – Fethiye, Turcja, licencja: shutterstock/By muratart

Atrakcje, co zobaczyć i zwiedzić

Jeżeli już będziesz na plaży Ölüdeniz, koniecznie dowiedz się, jakie atrakcje warto zwiedzić w okolicy. Niedaleko znajduje się na przykład Dolina Motyli. Daje ona możliwość obserwacji dzikiej, dziewiczej przyrody. Jak sama nazwa wskazuje, znajduje się tutaj wiele kolorowych motyli, które są przedstawicielami wielu gatunków. Jeżeli zaś nade wszystko cenisz sobie długie wędrówki, przespaceruj się Drogą Licyjską. Będziesz mógł wówczas podziwiać cudne krajobrazy, w tym lasy i góry. Dobra wiadomość jest taka, że ścieżka ta jest doskonale oznakowana, przez co nie sposób się na niej zgubić.

Czytaj także:

Riwiera Turecka, TOP pytań i odpowiedzi

Nurkowanie w Antalyi: Kompletny przewodnik

Poprzedni

Tlos – jedno z najstarszych miast w Licji

Kanion Göynük (Göynük Canyon) – zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz