Narty na Riwierze Tureckiej w Antalya, przewodnik

, Tagi , , , , , , ,

Z czego Polacy znają Riwierę Turecką ? Oczywiście z… wspaniałych hoteli. Pół żartem-pół serio często tak jest, ale oprócz nich są turyści którzy znają piękne zabytki, atrakcyjne krajobrazy oraz turyści, którzy chcą spędzić czas bardziej aktywnie. Na przykład wybrać się na narty!

W Turcji dostępnych jest wiele letnich atrakcji turystycznych. Piękne plaże i szmaragdowe Morze Śródziemne… Mało osób wie, że można też uprawiać tam zimowe sporty, jak narciarstwo czy saneczkarstwo. Oprócz światowej sławy Saklikent Ski Resort, Turcja posiada wiele innych doskonałych obszarów narciarskich, takich jak Palandöken, Uluda, Erciyes i Kartalkaya. Erzurum to miejsce, w którym znajduje się najwyższej położony resort narciarski w Turcji. Za to w Palandöken można jeździć na nartach przez 150 dni w roku. Najbardziej znany ośrodek narciarski w Turcji, Uluda, znajduje się w Bursie i ma 22 trasy narciarskie, dwa hotele i wiele górskich domków. Ośrodek narciarski Erciyes w Kayseri to kolejne popularne miejsce. Wulkaniczne krajobrazy w okolicy zapewniają niezapomniane wrażenia podczas narciarskich wycieczek. Jako ostatnia opcja, ośrodek narciarski Kartalkaya w Bolu jest oddalony od Stambułu o około trzy godziny jazdy samochodem. Co czyni go ulubionym miejscem wypoczynku narciarskiego dla mieszkańców Stambułu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Saklikent Ski Resort – narciarski resort na Riwierze Tureckiej w Antalya

Za to Saklikent Ski Resort jest jednym z dużych resortów narciarskich na świecie leżących tak blisko Morza Śródziemnego. Leży na północnym stoku góry Bakirlidagi w regionie Beydaglari w górach Taurus. Lotnisko w Antalyi oddalone jest o 50 kilometrów, a centrum miasta o 35 kilometrów od Saklikent Ski Center. W dni wolne ośrodek ten jest bardzo popularny, resort tętni życiem w weekendy i święta zimowe. Natomiast w weekendy oferowany jest także transport dla wygody amatorów narciarstwa i innych sportów. W okresie od 10 grudnia do 10 kwietnia, ośrodek narciarski Saklikent zapewnia doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa. Słynie z hasła „Narciarstwo w ciągu dnia, morze po południu”. Ze względu na umiarkowany klimat i dużą liczbę słonecznych dni w sezonie, jest to obszar narciarski w Turcji z najwyższą temperaturą. Liczba słonecznych dni podczas sezonu zimowego wynosi od około 50 do 60. Średnia grubość pokrywy wynosi od około 100 do 200 cm.

Baza hotelowa ośrodka narciarskiego w Saklikent składa się łącznie z około 500 górskich hoteli, domów i domków. Ponieważ Antalya jest oddalona tylko o godzinę drogi, wielu gości woli nocować w Antalyi i przyjeżdżać do Saklikent tylko na narty.

Warunki noclegowe oraz narciarskie

Pomimo tego, że Antalya przyciąga wielu turystów zimą, większość z nich kieruje się w stronę Saklikent Ski Resort. Resort wybierany jest ze względu na odlegość, dobre warunki do uprawiania sportów narciarskich oraz rozbudowaną bazę noclegową.

Saklikent położony jest w górach Taurus, na wysokości od 1850 do 2547 metrów. Na terenie ski resortu Saklikent dostępne jest ponad 10 kilometrów tras narciarskich, z czego połowa jest łagodna. W tym pięć kilometrów idealne dla początkujących amatorów jednej lub dwóch desek. Ok. 30% ostatnich 5 kilometrów ma średni stopień trudności, a ostatnie 2 kilometry uważane są za wymagające. Można też poszaleć i poczuć nieco adrenaliny oraz wiatr we włosach. Jazda poza trasami narciarskimi jest zabroniona, a śnieg daje bardzo małe możliwości do jazdy na nartach w puchu.

Trasy narciarskie

  • Czerwona trasa: Szosa jest idealna dla doświadczonych narciarzy i ma około 4000 metrów długości. Rozpoczyna się na szczycie góry, na którą można wjechać krzesełkowym wyciągiem.Posiada wąskie zakręty i kilka stromych odcinków.
  • Czarna trasa: Ta trasa o długości 1500 metrów rozpoczyna się w połowie wysokości góry na stacji pośredniej. Część górna czarnej trasy łączy się z czerwoną trasą. Mimo braku ostrych zakrętów, stok jest dość stromy.
  • Niebieska trasa: O długości 1500 metrów, można dostać się do niej przy użyciu wyciągu Saklbel. Korzystają z niej zarówno snowboardziści, jak i narciarze. Trasa ma umiarkowany nachylenie i zazwyczaj jest używana do treningów, bez prób bicia na niej rekordów.
  • Żółta trasa: Żółta trasa o długości 300 metrów jest dostępna z wyciągu dla dzieci i służy celom szkoleniowym i instruktażowym.
  • Tory saneczkowe: Na torze saneczkowym, który znajduje się w pobliżu wyciągu krzesełkowego, dozwolone jest tylko jeżdżenie na sankach. Można używać wyłącznie sanek wypożyczonych w ośrodku.

Wyciągi narciarskie w Saklikent Ski Resort

Aby goście mieli jak dostać się na stoki, Saklikent Ski Resort zapewnia trzy wyciągi narciarskie. Narciarze i snowboardziści mogą oczekiwać braku lub małych kolejek do wyciągów, ponieważ wyciągi mogą przewieźć nawet 1300 pasażerów na godzinę. Wyciąg krzesełkowy Karakaya to dwuosobowy wyciąg. Rozciąga się na długości 1400 metrów rozpoczynając od stacji bazowej na wysokości 1900 metrów aż samego szczytu na wysokości 2400 metrów. Dla doświadczonych narciarzy, którzy chcą dostać się na trudniejsze stoki położone wyżej, ten wyciąg jest doskonały.

Znajdziemy także wyciąg narciarski Saklbel T-bar. Gości transportuje się wyciągiem na odległość 645 metrów z wysokości 1850 metrów n.p.m. do celu na wysokości 2100 metrów n.p.m. Dla średnio zaawansowanych narciarzy, którzy są przyzwyczajeni do korzystania z wyciągów narciarskich typu T-bar, ten wyciąg jest odpowiedni. Orczyk Babylift jest przeznaczony głównie dla początkujących. Z długością poniżej 200 metrów, ten wyciąg przewozi pasażerów na łączną odległość 50 metrów do wysokości 1900 metrów n.p.m. Jest idealny dla tych, którzy dopiero uczą się jeździć na nartach lub snowboardzie.

Narty na Riwierze Tureckiej w Antalya – FAQ

Kiedy jest najlepszy okres na narty na Riwierze Tureckiej?

Sezon narciarski w Antalyi zazwyczaj rozpoczyna się w połowie grudnia i trwa do końca marca lub początku kwietnia, w zależności od pogody. Zazwyczaj styczeń i luty są najlepszymi miesiącami do jazdy na nartach z powodu świetnych parametrów śniegu.

Co powinienem założyć, jeśli chcę jeździć na nartach w Saklikent?

Zaleca się ubranie w ciepłe i wygodne ubrania, takie jak spodnie narciarskie, kurtka, rękawice i czapka. Nie zapomnij założyć odpowiednich butów i ciepłych skarpet. Wszystko czego potrzebujesz do uprawiania sportów można wynająć na miejscu, jeśli nie masz swojego sprzętu.

Czy Saklikent to dobre miejsce do nauki jazdy na nartach?

Oczywiście, w Saklikent jest kilkudziesięciu wyszkolonych instruktorów narciarskich, którzy mogą udzielać lekcji dla osób o różnym poziomie umiejętności. Wypożyczenie sprzętu zwykle jest wliczone w lekcje narciarskie, które można brać w grupach lub samodzielnie.

Czy Saklikent jest zespół ratownictwa górskiego?

Tak, Saklikent posiada w pełni profesjonalny zespół ratownictwa górskiego, który może pomóc w nagłym wypadku. Zaleca się przestrzeganie regulaminów bezpieczeństwa i przepisów ośrodka narciarskiego, aby uniknąć jakichkolwiek niefortunnych wypadków lub obrażeń.

Narty na Riwierze Tureckiej w Antalya – podsumowanie

Podsumowując, chociaż Antalya jest znana głównie z plaż, to pobliski ośrodek narciarski Saklikent Ski Resort sprawia, że jest to fantastyczny wybór dla turystów odwiedzających Turcję w zimę ze względu na doskonałe warunki narciarskie. Goście mogą poranek spędzić na stoku ski resortu, a udać się nad Morze Śródziemne w celu południowego relaksu. W ostatnich latach wokół ośrodka narciarskiego powstało wiele hoteli i innych obiektów noclegowych, co czyni go popularnym wyborem dla zimowych wczasowiczów. Ze względu na swoje zróżnicowanie oferty, Antalya jest idealnym miejscem na zimowy i narty na Riwierze Tureckiej , z dostępem zarówno do sportów zimowych, jak i plażowej zabawy, a także zabiegów spa z których słynie Turcja. Teraz masz okazję spakować swoje narty i snowboard i spędzić zimowe wakacje z odrobiną luksusu w Antalyi. Przed ruszeniem na stoki koniecznie zastosuj krem z filtrem przeciwsłonecznym. ikt nie powiedział, że nie można wrócić do Polski z piękną opalenizną dzięki jeżdżeniu na nartach

Poprzedni

TOP 8 niesamowitych wysp w Antalyi, które powinieneś zobaczyć

Alanya czy Side – który kurort wybrać?

Następny

Dodaj komentarz