Najlepsze szpitale na Riwierze Tureckiej – gdzie znaleźć pomoc medyczną?

, , , , , Tagi , ,

Turcja jest jednym z najpopularniejszych krajów odwiedzanych podczas wakacji. Bez względu na miejsce wypoczynku w Turcji czy też w innym kraju, może się zdarzyć, że Ty lub ktoś z Twoich bliskich będzie potrzebował nagłej pomocy lekarskiej. Dlatego też przygotowaliśmy artykuł dotyczący pomocy medycznej na Riwierze Tureckiej. Jak wygląda opieka medyczna dla obcokrajowców? Gdzie należy się udać w przypadku choroby? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w naszym artykule. Poniżej przedstawiamy także najlepsze szpitale na Riwierze Tureckiej.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Opieka medyczna w Turcji

Podczas wypoczynku w Turcji możesz liczyć na wysokiej jakości opiekę medyczną zarówno w szpitalach publicznych jak i prywatnych. Szpitale publiczne są zazwyczaj bezpłatne dla ubezpieczonych obcokrajowców, jednak kolejki są bardzo długie. Warto wówczas skorzystać z pomocy szpitala prywatnego. Ceny opieki zdrowotnej w Turcji są znacznie bardziej przystępne w porównaniu do krajów europejskich.

Leki i apteki w Turcji

Leki są w Turcji stosunkowo tanie i przystępne. W przeciwieństwie do innych krajów europejskich i Stanów Zjednoczonych, w Turcji usługi medyczne świadczą apteki. Posiadacze ubezpieczenia nie muszą uiszczać opłaty za leki. Co więcej, aptekę można znaleźć na każdym rogu ulicy. Apteki to także miejsca, gdzie można zasięgnąć konsultacji i pomocy w wyborze leków. Farmaceuta po wysłuchaniu Ciebie może w razie potrzeby skierować Cię do konkretnego lekarza. Apteki w Turcji otwarte są od poniedziałku do soboty od 09:00 do 19:00. Większość aptek zamkniętych jest w niedziele, ale zawsze można znaleźć aptekę dyżurującą, która otwarta jest przez całą dobę. 

Umawianie się na wizytę lekarską w nagłych przypadkach

Na wizytę lekarską można umówić się telefonicznie ale nie jest to wymagane. Jeśli wolisz miejscowe ośrodki zdrowia to są one otwarte zazwyczaj od 8.30 do 17.30 od poniedziałku do piątku. Leczenie w nagłych wypadkach jest w Turcji bezpłatne, natomiast prywatne szpitale mogą pobierać opłaty za przyjęcie. Jednak w porównaniu z innymi krajami, prawdopodobnie taka pomoc i tak będzie dużo tańsza i szybsza. W razie poważnych wypadków można wezwać zarówno publiczną, jak i prywatną karetkę. Jednak przyjazd publicznej karetki może być wolniejszy. W nagłych przypadkach należy zadzwonić pod numer 112.

Pomocne numery ratunkowe

Numery telefonów alarmowych w Turcji działają przez całą dobę. Krótkie numery z trzema cyframi są zawsze bezpłatne.

112

Kiedy dzwonisz pod ten numer alarmowy, powinieneś określić przypadek zagrożenia życia i zdrowia. Jeśli operator nie mówi po angielsku a Ty masz problem z językiem tureckim to zacznij od powiedzenia któregoś z poniższych zdań, a następnie podaj dokładny adres.

  • Jest przypadek omdlenia – Bayılma koşulu var
  • Jest wypadek samochodowy – Trafik kazası var
  • Jest silne krwawienie – Ağır kanama var

158

Jest to numer alarmowy do straży przybrzeżnej. Ten numer alarmowy jest głównie używany podczas zagrożenia na wodzie. 

184

Konsultacja lekarska, w której określasz stan swojego zdrowia ewentualnie zagrożenia.

0800 300 001

Jest to numer, pod którym możesz dowiedzieć się, jakie apteki aktualnie pełnią dyżury w Turcji.

Służby ratunkowe w Turcji

W razie nagłego wypadku należy zadzwonić pod numer 112. Nie ma jednak gwarancji, że operator będzie mówił po angielsku. Karetki pogotowia w Turcji są nowoczesne i dobrze wyposażone. Szybkość przyjazd karetki zależy od tego, czy usługa jest świadczona przez instytucję państwową czy prywatną. Te ostatnie mają tendencję do bycia szybszymi i lepiej wyposażonymi. Aby zamówić prywatną karetkę, należy zadzwonić bezpośrednio do prywatnego szpitala.

Publiczna opieka zdrowotna w Turcji

Turecki publiczny system opieki zdrowotnej jest niedofinansowany, jednak mimo to wiele usług jest dotowanych lub w pełni pokrywanych przez turecki powszechny system opieki zdrowotnej – Genel Sağlık Sigortası (GSS). Dotyczy to przede wszystkim leków na receptę, opieki w nagłych wypadkach i porodu.Płatności za dodatkowe badania dokonuje się z własnej kieszeni.

TOP 4 najlepsze szpitale na Riwierze Tureckiej

Służba zdrowia w Turcji jest w przeważającym stopniu prywatna. Niezbędne jest wykupienie w Polsce przed wyjazdem do Turcji ubezpieczenia zdrowotnego. Ważne, by obejmowało ono wszystkie koszty leczenia, w tym koszty transportu medycznego oraz ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków – NNW. Większość specjalistycznych bezpłatnych szpitali znajduje się w Stambule i w stolicy Turcji – Ankarze. Na południowym wybrzeżu Turcji na Riwierze Tureckiej największą popularnością cieszą się szpitale prywatne, które także udzielają pomocy w nagłych wypadkach. Do najlepszych szpitali na Riwierze Tureckiej należą:

Alanya Anadolu

Szpital Alanya Anadolu oferuje ponad 100 łóżek szpitalnych, 4 sale operacyjne, oddzielny oddział intensywnej terapii, salę porodową, laboratoria kliniczne, pracownię patologii, kilka tomografów komputerowych (CT), aptekę szpitalną, kawiarnię oraz ambulans dostępny przez całą dobę. 

Memorial Antalya Hastanesi

Memorial Antalya Hastanesi oferuje usługi zdrowotne zgodne z międzynarodowymi standardami, a także usługi medyczne dla osób niepełnosprawnych.Szpital Memorial Antalya zapewnia obsługę medyczną dla 114 pacjentów. W budynku dostępnych jest 28 łóżek intensywnej opieki medycznej, 5 sal operacyjnych, Oddział Radiologii, Oddziały Intensywnej Opieki Medycznej, Oddział Koronarografii oraz Oddział Radiologii Interwencyjnej.

Kemer Anadolu

Szpital Kemer Anadolu posiada pokoje z 33 łóżkami dla pacjentów, w tym 1 apartament. Na terenie szpitala znajdują się m.in.: Oddział Intensywnej Terapii, Oddział intensywnej terapii noworodków, sala porodowa, laboratoria biochemii medycznej, apteka szpitalna, kawiarnia, Odziały Radiologii oraz 2 wielopłaszczyznowe tomografy komputerowe (TK).

Side Anadolu

W przypadku nagłego wypadku pomocy medycznej można szukać także w szpitalu Side Anadolu. Znajdują się tu pokoje z 47 miejscami dla chorych, Oddział Intensywnej Terapii, 3 sale operacyjne, sala porodowa, laboratoria biochemii i mikrobiologii, kawiarnia oraz apteka przyszpitalna. W szpitalu dostępny jest ambulans czekający na nagłe zgłoszenia przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

Turystyka medyczna

Co ciekawe, wielu pacjentów wybiera Turcję do przeprowadzania specjalistycznych operacji, leczenia płodności, stomatologii, chirurgii kosmetycznej lub przeszczepu włosów. Turystyka medyczna rozwija się bardzo dobrze w Turcji. Przykładowo, opieka stomatologiczna jest o około 50-70 % tańsza niż w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych.

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Gdzie zjeść w Belek? Lista rekomendowanych miejsc

Kuchnia turecka – najlepsze potrawy, co zjeść?

Następny

Dodaj komentarz