Najlepsze muzea w Antalya i okolicy

Tagi

Turecka prowincja Antalya posiada bogatą i zróżnicowaną historię. W regionie znajduje się wiele starożytnych miast i muzeów, które warto zwiedzić. Jeśli lubisz odkrywać starożytną historię i kulturę to powinieneś zapoznać się z naszą listą muzeów i stanowisk archeologicznych w Antalyi. Muzea te zapewniają odwiedzającym m.in. wgląd w starożytne cywilizacje, które zamieszkiwały ten obszar. W artykule opisujemy najlepsze muzea w Antalya i okolicy, jak również wskazówki dotyczące biletów, godzin otwarcia oraz dojazdu. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Najlepsze muzea w Antalya i okolicy – Muzeum Archeologiczne w Antalya

Muzeum w Antalyi jest jednym z największych muzeów archeologicznych w Turcji. Zgromadzono w nim artefakty pochodzące trzech największych starożytnych regionów: Lycji, Pamfili, a także Pizydii.

Muzeum Archeologiczne w Antalya posiada 2 piętra na których znajduje się 14 sal wystawowych, o łącznej powierzchni ponad 30 000 metrów kwadratowych. Rzeźby i inne artefakty są eksponowane zarówno wewnątrz muzeum, jak i w galeriach na zewnątrz. Ekspozycja muzeum jest ułożona chronologicznie i tematycznie.

Co warto zobaczyć w Muzeum Archeologicznym w Antalya?

W Muzeum Archeologicznym warto zobaczyć m.in.:

  • Sala Prehistoryczna – w tej sekcji znajduje się ekspozycja przedmiotów znalezionych w osadach takich jak Karain, Okuzin i Semahoyuk. Wszystkie one pochodzą z okresu historii człowieka przed odkryciem pisma. Skamieniałości znalezione wokół tych osad dają pojęcie o tym, jakie gatunki zwierząt żyły w czasach prehistorycznych.
  • Sala Monet, Małych Artefaktów i Ikon – można oglądać tu monety pochodzące z regionów Pamfilii, Pizydii i Licji, a także monety z Elmalı, Beyliks, Seljuk oraz osmańskie.
  • Pokój dziecięcy – ta sala jest przeznaczona specjalnie dla dzieci. Mogą one zobaczyć jak i czym dzieci bawiły się w starożytności. Jest to doskonała atrakcja dla najmłodszych zwiedzających. 
  • Sala z posągami greckich bogów i bogiń – w tej sali możesz zobaczyć około 20 rzeźb bogów i bogiń wspomnianych w mitologii greckiej. Eksponaty przywiezione ze starożytnych miast w okolicach Antalya.
  • Sala z rzymskimi posągami cesarskimi – jest to sala, w której znajdują się bezcenne posągi cesarzy, cesarzowych, a także innych wybitnych postaci politycznych z czasów rzymskich znalezionych w starożytnym mieście Perge. Posąg tańczących kobiet i cesarza Hadrianusa jest jednym z najbardziej znanych.
  • Regionalna Sala Wykopalisk – w tej sali można podziwiać artefakty pochodzące z wykopalisk archeologicznych w starożytnych miejscach w okolicach regionów Licji, Pamfilii i Pizydii.
  • Sala Teatru z Perge – na wystawie tej znajdziesz monumentalne dzieła rzeźbiarskie pochodzące ze starożytnego teatru w Perge. Jednym z odkryć z Perge jest okazały posąg Marsjasza, który stoi na środku sali.
  • Sala Sarkofagów – większość sarkofagów eksponowanych w tej sali znaleziono podczas wykopalisk w nekropolii w Perge.

Ceny biletów wstępu i godziny otwarcia

Muzeum znajduje się w centrum miasta i posiada parking. Można je zwiedzać codziennie, od kwietnia do października w godzinach 08:30 -18:45 oraz od października do kwietnia w godzinach 08:30-17:30. Za wstęp zapłacimy 90 TL. Jeśli posiadasz kartę muzealną, możesz zwiedzać to muzeum bezpłatnie. Przy wyjściu z muzeum znajduje się mała kawiarnia i sklep z pamiątkami.

Najlepsze muzea w Antalya i okolicyKızıl Kule i Muzeum Etnograficzne w Alanya

Kızıl Kule – Czerwona Wieża jest ikonicznym symbolem Alanyi, położonym w historycznym centrum miasta. Zbudowano ją, aby chronić miasto przed atakami pochodzącymi od strony morza. Czerwoną Wieżę zbudowano w 1226 roku obok tureckiej stoczni. Sułtan Seldżuków Alaaddin Keykubat rozpoczął budowę zamku Alaiyye właśnie od tej wieży. Ściana brzegowa zamku zaczyna się od stoczni, a kończy na Czerwonej Wieży.

Co warto zobaczyć w Kızıl Kule?

Kızıl Kule zbudowano na podłożu skalnym na pochyłym terenie. Nazywana jest „Czerwoną Wieżą” ze względu kolor kamieni i czerwonej cegły użytych podczas budowy. Budowla ma 33 metry wysokości i 12,5 metra szerokości. Wieża ma plan ośmiokąta i wbrew swojemu prostemu wyglądowi ma bardzo skomplikowany układ wewnątrz. Wchodząc na wyższe piętra warto spoglądać w małe okienka, z których roztacza się ładny widok na morze, port, a także miasto. Na różnych piętrach Kızıl Kule w określonych okresach organizowane są różne wystawy i wydarzenia. Na parterze wieży znajduje się Muzeum Etnograficzne Alanyi z licznymi artefaktami etnograficznymi. W muzeum moża podziwiać m.in. ubrania z okresu osmańskiego.

Ceny biletów wstępu i godziny otwarcia

Czerwona Wieża w Alanya jest otwarta dla zwiedzających codziennie, od 09:00 do 19:00 w okresie letnim (od kwietnia do października) i od 08:00 do 17:00 w okresie zimowym. Kızıl Kule jest bardzo łatwo dostępny z każdej części Alanyi.

Najlepsze muzea w Antalya i okolicyRuiny starożytnego miasta Perge

Jeśli spędzasz wakacje w Antalya, nie powinieneś przegapić ruin starożytnego miasta Perge. Jest to jedno z najstarszych starożytnych miast w Turcji i jedno z najbogatszych miast w czasach starożytnych. Była to także stolica regionu Pamfilia. Starożytne miasto Perge było jednym z najbardziej zorganizowanych miast rzymskich. Wśród ważnych pozostałości znajdziesz m.in.: kompleksy łaźni, cztery fontanny, kolumnadowe ulice, agorę, dwie bazyliki, hellenistyczne wieże, teatr, stadio, a także świątynię poświęconą bogini Atenie. Widoczne są także mury obronne. Perge było rodzinnym miastem kilku uczonych i filozofów. Najsłynniejszym z nich był Apolloniusz, który w czasach starożytnych był mistrzem matematyki i astronomii.

Co warto zobaczyć w starożytnym mieście Perge?

  1. Teatr w stylu grecko-rzymskim oparty jest o zbocze wzgórza. Mógł on pomieścić do 15 000 osób. Fasada teatru posiada pięć bram i była bogato zdobiona. Scenę zdobiły dodatkowo marmurowe płaskorzeźby, z których część można dziś oglądać w Muzeum Archeologicznym w Antalyi.
  2. Stadion Perge jest jednym z najlepiej zachowanych stadionów, jakie przetrwały do dziś. Ma on powierzchnię 34 metrów kwadratowych. Mógł on ponadto pomieścić nawet 12 000 osób na widowni składającej się z 13 rzędów siedzeń.
  3. Fontanna – w pobliżu wejścia stoi monumentalna fontanna (nymphaeum), która została poświęcona cesarzowi Septimiusowi Severusowi. Niektóre posągi i rzeźby z nimfeum znajdują się w Muzeum w Antalyi.
  4. Mury miejskie pochodzą z okresu hellenistycznego i rzymskiego. Dwie wieże zachowały się w dobrym stanie do dziś i znajdują się przy wejściu do starożytnego miasta.
  5. Łaźnie termalne pochodzą z II wieku. Miały one różne pomieszczenia ozdobione posągami oraz duży dziedziniec z kolumnami i reliefami. Ponadto warty wspomnienia jest system ogrzewania pod podłogą, który można  zobaczyć podczas zwiedzania.
  6. Agora była handlowym i politycznym centrum miasta. Wokół centralnego dziedzińca znajdowały się sklepy. Posadzki niektórych sklepów pokryto pięknymi mozaikami.

Ceny biletów wstępu, godziny otwarcia i dojazd

Starożytne miasto Perge można zwiedzać codziennie w godzinach 09:00-19:00 w sezonie wysokim (od kwietnia do października) oraz w godzinach 08:00-17:00 w sezonie niskim (od listopada do marca). Bilety wstępu kosztują 100 TL. Perge znajduje się około 17 km od centrum Antalya. Można się tu dostać na 2 sposoby:

  • Autobusem: z centrum Antalyi należy dojechać autobusem numer AC03 do dzielnicy Aksu. Dojazd na miejsce tym autobusem zajmuje około 1 godziny.
  • Samochodem: po przyjeździe do Aksu kierując się znakiem „Perge”. Dojazd samochodem z Antalya zajmuje 20 minut.

Najlepsze muzea w Antalya i okolicyMuzeum Archeologiczne w Side

Side słynie z ruin starożytnego miasta, oddalonego o około 1 godzinę jazdy z Antalyi. Rozległe wykopaliska archeologiczne w starożytnym mieście Side zostały w dużej mierze przeprowadzone po II wojnie światowej. Ponadto dobrze wiedzieć, że muzeum, które można obecnie zwiedzać otwarto w 1962 roku. Muzeum Archeologiczne w Side oferuje skromną, ale ciekawą kolekcję, mieszczącą się w unikalnym budynku- starożytnej łaźni.

Co warto zobaczyć w Muzeum Archeologicznym w Side?

Muzeum Archeologiczne w Side posiada różnorodne starożytne artefakty, które można zwiedzać w 5 salach.

  • Łaźnie były jednymi z podstawowych obiektów w każdym starożytnym mieście. Licząca ponad 2000 lat łaźnia w Side posiada obecnie kolekcję elementów odkrytych w tym mieście i jego okolicach. Jej fundamenty pochodzą z II wieku n.e., a budynek został najwyraźniej odnowiony w V lub VI wieku. Ponadto 5 pomieszczeń tej łaźni zostało odrestaurowanych i obecnie znajduje się w nim muzeum.
  • Starożytne ruiny, dzięki zachowanym posągom, fryzom, przedmiotom codziennego użytku, klejnotom, monetom, sarkofagom, a takżeinskrypcjom, pozwalają zobaczyć, jak wyglądało życie w starożytności.

Ceny biletów wstępu, godziny otwarcia i dojazd

Muzeum można zwiedzać przez cały rok. W sezonie letnim muzeum otwarte jest w godzinach 08:30 – 18:45, natomiast w sezonie zimowym: 10:00 – 16:00. Natomiast bilety wstępu kosztują 50 TL. Muzeum znajdziesz obok dużego starożytnego teatru.

Najlepsze muzea w Antalya i okolicy – Ruiny starożytnego miasta Termessos

Termessos to bardzo dobrze zachowane starożytne miasto położone 17 km na północny zachód od Antalyi. Znajduje się ono na terenie Parku Narodowego Mount Güllük-Termessos, w którym żyje wiele zagrożonych zwierząt. Starożytne miasto Termessos zbudowano 1050 metrów nad poziomem morza na rozległym obszarze. Jest to jedna z najlepiej zachowanych osad historycznych w Turcji. Termessos ukryte jest wśród dzikiej roślinności i bujnych lasów sosnowych. Wśród pozostałych ruin znajdują się m.in.: mury miejskie, łuk triumfalny Hadriana, cysterny, teatr, gimnazjon, agora, odeon, a także grób herosa – heroon. Ponadto na parkingu przed wejściem można znaleźć ogólny plan ten starożytnego miasta miasta.

Co warto zobaczyć w starożytnym mieście Termessos?

  • Nekropolia – w starożytnym mieście Termessos znajduje się wiele świątyń i dwa duże obszary pochówku (nekropolie) ze sporą liczbą grobowców oraz sarkofagów. W Muzeum Archeologicznym w Antalyi znajduje się specjalna sala eksponująca sarkofagi znalezione w Termessos.
  • Grób Alcetasa – w górnej nekropolii znajduje się grobowiec Alcetasa, który był jednym z dowódców armii Aleksandra Wielkiego. Zamierzał on przejąć kontrolę nad Termessos po śmierci Aleksandra.
  • Teatr w Termessos jest jedną z najciekawszych starożytnych budowli. Mógł on pomieścić ponad 4000 osób. Posiada on cechy teatru rzymskiego, ale ma także półokrągłą konstrukcję pochodzącą z okresu hellenistycznego.
  • Odeon – podobnie jak w innych klasycznych miastach, około 100 metrów od teatru znajdował się odeon. Budynek ten pochodzi z I wieku p.n.e. Jest dobrze zachowany, dzięki wysokiej jakości konstrukcji z kamienia.
  • Świątynia Artemidy – zarówno świątynia jak i znajdujący się w jej wnętrzu posąg zostały zbudowane przez kobietę o imieniu „Aurelia Armasta” i jej męża. Badając styl, uważa się, że historia świątyni sięga końca II wieku n.e.
  • Świątynia Zeusa Solymeusa – była poświęcona patronowi miasta – Zeusowi Solymeusowi. Niestety ze świątyni pozostał tylko pięciometrowy mur.

Ceny biletów wstępu, godziny otwarcia i dojazd

Termessos można zwiedzać w godzinach 10:00 – 16:00 w sezonie letnim oraz w godzinach 08:30 – 17:30 w sezonie zimowym. Natomiast bilety można kupić najpóźniej godzinę przed zamknięciem i kosztują one 20 TL. Starożytne miasto Termessos leży przy autostradzie Antalya-Korkuteli, około 37 km od Antalyi. Dojazd samochodem zajmuje 45 minut. Nie ma możliwości dojechania do wejścia do Termessos transportem publicznym.

Najlepsze muzea w Antalya i okolicy – Starożytne miasto Aspendos

Aspendos jest znanym, starożytnym miastem leżącym w tureckiej części Morza Śródziemnego. W Aspendos możesz zobaczyć bardzo dobrze zachowany amfiteatr, który odzwierciedla cuda inżynierii Imperium Rzymskiego. Historia Aspendos sięga czasów legendy o Troi. Starożytne źródła identyfikują założycieli Aspendos jako uchodźców uciekających przed zniszczeniem Troi, jak opisuje to Homer.

Co warto zobaczyć w starożytnym mieście Aspendos?

  • Teatr – ten teatr jest jednym z najlepszych miejsc, gdzie można poczuć prawdziwą atmosferę starożytności. Oczywiście doskonale zachowany kształt i mury teatru robią niesamowite wrażenie na odwiedzających.
  • Akwedukt w Aspendos – wizyta w Aspendos jest niekompletna bez zobaczenia fragmentów starożytnych akweduktów. Struktura w Aspendos była częścią 25-kilometrowego tzw. kanału wodnego, który zaopatrywał miasto Aspendos w wodę.
  • Akropol w Aspendos – po drugiej stronie drogi, na północ od teatru, znajdują się ruiny stadionu. Idąc ścieżką, a następnie wspinając się na niewielkie wzgórze, dochodzi się do Akropolu Aspendos. Znajdują się tu pozostałości innych ważnych budowli w Aspendos, takich jak: bazylika, agora, rynek, czy bouleuterion – senat miejski.

Ceny biletów wstępu, godziny otwarcia i dojazd

Godziny zwiedzania różnią się w zależności od sezonu. W sezonie letnim Aspendos można zwiedzać w godzinach 08:00 – 18:45, natomiast poza sezonem wakacyjnym w godzinach: 10:00 – 16:00. Bilety wstępu kosztują 100 TL.  Aspendos znajduje się w pobliżu miejscowości o nazwie Serik, około 50 km od centrum Antalyi. Podróż samochodem trwa około 35-40 minut.

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Przewodnik po plaży Olympos w Antalyi: dostęp, atrakcje i porady

Przewodnik po bazarach w Antalyi, porady, lista targów

Następny

Dodaj komentarz