Miasto Anamur i starożytny Anamurion na Riwierze Tureckiej – co warto tam zwiedzić?

Tagi , , , , ,

Riwiera Turecka to chyba obecnie jeden z najczęstszych celów podróży dla turystów nie tylko z Polski, ale także z całego świata. Turcja znacznie zainwestowała w rozwój turystyki masowej, a Riwiera Turecka jest tego najlepszym dowodem. Riwiera Turecka jest głównie kojarzona właśnie z prestiżowymi hotelami, plażami z szeregiem udogodnień oraz całego szeregu ekskluzywnych barów i klubów nocnych. Niemniej jednak warto zauważyć, że znajdziemy tam także miasta, które są dowodem na doskonałość antycznej kultury i architektury. Warto szczególną uwagę zwrócić na miasto Anamur oraz znajdującą się w pobliżu starożytną osadę Anamurion. Ich zwiedzanie, pozwoli nam na wyjątkową podróż w czasie, która będzie absolutnie niezapomniana.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Anamur i Anamurion – co warto o nich wiedzieć?

Anamur to obecnie jedno z większych i popularniejszych miast na Riwierze Tureckiej. Zamieszkuje je ponad 65 tysięcy osób, a turyści mogą tam wypoczywać na jednych, z najpiękniejszych plaż w tej części wybrzeża. Jednak zanim nastąpiły czasy współczesne, Anamur oraz pobliska wioska Anamurion tworzyły jedną z najważniejszych metropolii w czasach starożytnych. Co ciekawe, w zamierzchłych czasach miasto to przynależało do Państwa Armenii. Obecnie turyści, którzy zdecydują się odwiedzić Anamur i pobliski Anamurion, będą mogli zabrać się jednocześnie w podróż do czasów starożytnych. Anamurion to osada, która została założona jeszcze przez Fenicjan.

Rozwijała się ona niezwykle prężniej do czasu, w którym została ona zajęta przez Rzymian. Niestety, nie byli oni łaskawi dla ówczesnych mieszkańców, z których większość została zmuszona do ucieczki. Anamurion nieco się wyludnił, aż stał się częścią Cesarstwa Bizantyjskiego. To właśnie z tego okresu pozostało tam najwięcej budowli i imponujących zabytków, które można podziwiać po dziś dzień. W historii Anamurion nie brakuje jednak także i wydarzeń tragicznych. Okazuje się, że w VI wieku naszej ery, Anamurion zostało nawiedzone przez potężne trzęsienie ziemi, które poniekąd położyło kres tej metropolii. Trzęsienie ziemi zbiegło się także z inwazją Persów, co doprowadziło do całkowitego upadku tej osady. Mimo wszystko, ze względu na malownicze pozostałości i zabytki, taka wycieczka może okazać się wyjątkowo owocna.

Jak można dostać się do Anamur i Anamurion na Riwierze Tureckiej?

Anamur i Anamurion znajdują się we wschodniej części Riwiery Tureckiej, 80 kilometrów od Antalyi. Dystans ten turyści i tak będą musieli pokonać, gdyż to właśnie w Antalyi znajduje się najbliższe lotnisko. Z zarezerwowaniem tam lotów nie będzie większego problemu, gdyż loty do Antalyi są organizowane ze stałą częstotliwością, praktycznie z każdego miasta w Polsce. Jednocześnie dalsza podróż do Anamur i Anamurion może być dla turystów lekkim utrudnieniem. Mogą oni jednak zdecydować się na:

  • wypożyczenie samochodu na lotnisku w Antalyi – choć 80 kilometry do pokonania może okazać się prawdziwie karkołomnym dystansem, to jednak wypożyczenie samochodu będzie jedną z najszybszych i jednocześnie najwygodniejszych opcji. Drogą D400 w 4 godziny turyści powinni dostać się na miejsce.
  • skorzystanie z lokalnego przewoźnika „Metro” – autobusy lokalnego przewoźnika „Metro” również są wstanie zabrać turystów w tak daleką podróż. Warto jednak w tym momencie zaznaczyć, że taką podróż trzeba zaplanować z dość dużym wyprzedzeniem. Kursy na tej trasie odbywają się głównie w sezonie turystycznym i nie są one zbyt częste.
  • By dostać się do Anamurion z miasteczka Anamur również można skorzystać z busów, które odjeżdzają do miejscowości Oren z Anamur. Warto się jednak przygotować na to, że to podróżni będą musieli poprosić kierowcę, by zatrzymał się w Anamurion. Dodatkowo trzeba się przygotować na kilometrowy spacer, by dostać się w okolice ruin.

Anamur i Anamurion – co warto w nich zwiedzić?

Zwiedzanie Anamur i Anamurion to możliwość na swoistą podróż w czasie. Choć Anamur stało się obecnie nowoczesnym kurortem turystycznym, wypełnionym luksusowymi hotelami oraz plażami, to w dalszym ciągu można tam odnaleźć kilka pozostałości jeszcze z okresu Cesarstwa Bizantyjskiego. Z kolei Anamurion to prawdziwy, antyczny skansen na świeżym powietrzu, który koniecznie trzeba odwiedzić.

Co warto zwiedzić w mieście Anamur?

Anamur to jedno z większych miast Riwiery Tureckiej, które spełnia rolę popularnego kurortu turystycznego. Jednak w mieście dalej można znaleźć kilka imponujących zabytków. Wobec tego, co warto zwiedzić w Anamur?

1. Mamure Kalesi

Mamure Kalesi to jedna z największych atrakcji miasta Anamur i jego najważniejszy zabytek. Jest to jedna z najlepiej zachowanych twierdz w całym basenie Morza Śródziemnego. Zgodnie ze źródłami twierdza ta została wzniesiona w XII wieku przez władców Cylicji. Co ciekawe, do dziś zachowały się w praktycznie nienaruszonym stanie wszystkie wieże tej twierdzy, a jest ich aż 36.

2. Meczet Ulu Camii

Jest to meczet zlokalizowany przy samym dworcu autobusowym. Stanowi atrakcję ze względu na to, że jako jedyny w mieście może on pochwalić się aż czterema minaretami.

4. Promenada Iskele oraz parki tematyczne

Wzdłuż promenady Iskele usytułowanych jest wiele parków tematycznych, co jest idealną atrakcją dla rodzin z małymi dziećmi. Można bowiem wybrać się do parku jurajskiego, czy odwiedzić makietę antycznego miasta. 

Co warto zwiedzić w Anamurion?

Anamurion to z pewnością jedna z największych atrakcji jakie ma nam do zaoferowania cała Riwiera Turecka i okolice miasta Anamur. Anamurion znajduje się jedynie 7 kilometrów na zachód i spełnia rolę antycznego skansenu. Co więc warto zwiedzić w pozostałościach tej antycznej osady?

1. Ruiny nerkopolii

Pozostałości po ogromnej nekropolii wraz z piętrowymi i wykutymi w skale grobowcami, to pierwszy zabytek, który rzuci się nam w oczy po przyjeździe do Anamurion. Warto przyjrzeć się szczególnie architektonicznym detalom i płaskorzeźbom jakie zostały umieszczone na fasadach.

2. Pozostałości rzymskich łaźni

Anamurion było częścią Imperium Rzymskiego, w momencie kiedy miasteczko zostało zabrane z rąk Fenicjan. Wobec tego możemy w nim podziwiać ruiny starożytnych, rzymskich łaźni, które o dziwo są dość dobrze zachowane.

3. Pozostałości budynku należącego do gimnazjonu

Choć z ruin tego budynku pozostało niewiele, to turyści w dalszym ciągu mogą podziwiać malownicze, podłogowe mozaiki, które były niezwykle charakterystyczne dla rzymskiego stylu architektonicznego.

4. Pozostałości bizantyjskich kościołów

W Anamurion można wybrać się na prawdziwe tourne po pozostałościach bizantyjskich kościołów. Znajdziemy ich tam aż 4, a co więcej, niektóre z nich mają świetnie zachowaną kolumnadę.

5. Odeion

Znajduje się on na wzgórzu w Anamurion. To właśnie w tym miejscu odbywały się starożytne festiwale muzyczne. Co więcej, jest to także świetny punkt widokowy. Można z niego podziwiać między innymi ruiny akweduktu oraz ruiny dawnych domów mieszkalnych.

6. Ruiny rzymskiego teatru

Każda rzymska osada mogła pochwalić się swoim teatrem. Nie inaczej jest w przypadku Anamurion. Tam również znajdziemy ruiny teatru wykutego w skale, który mógł pomieścić aż 6 tysięcy osób.

Wycieczki fakultatywne do Anamur i Anamurion – czy warto z nich skorzystać?

Do Anamur i Anamurion organizowane są wycieczki fakultatywne i tak naprawdę są one jednym z lepszych rozwiązań, z jakich turyści mogą skorzystać. Dzięki wyprawie zorganizowanej wraz z przewodnikiem, turyści będą mogli nie tylko podziwiać ruiny Anamurion, ale przede wszystkim zrozumieć ich historię i poznać nieco bliżej dzieje mieszkańców tej starożytnej, rzymskiej osady. Dodatkowo takie wycieczki nie są zbytnim obciążeniem budżetu, a mogą stanowić o wiele lepszą alternatywę, niż samodzielne organizowanie takiej podróży i samego zwiedzania.

Poprzedni

Przewodnik po Olympos, zwiedzanie i atrakcje

Bezludna wyspa Kekova i zatopione, antyczne miasto na Riwierze Tureckiej 

Następny

Dodaj komentarz