Komunikacja miejska w Ankarze – jak się poruszać?

Tagi , , , , , , ,

Ankara – stolica Turcji to tętniące życiem miasto z dobrze rozwiniętym systemem transportu publicznego, który obejmuje stacje metra i linie autobusowe, co ułatwia poruszanie się po centrum miasta i poza nim. Co więcej, sieć transportowa Ankary jest kluczowym węzłem w środkowej Anatolii, łączącym różne regiony za pośrednictwem pociągów, samolotów, autobusów i autostrad. Międzynarodowe lotnisko w Ankarze, Esenboğa Airport, oferuje zarówno loty krajowe, jak i międzynarodowe, dodatkowo zwiększając łączność miasta. Jaka zatem dokładnie jest komunikacja miejska w Ankarze? Przekonajmy się o tym już teraz!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Metro i autobusy w Ankarze

Ankara ma aż pięć linii metra: 4 różne linie metra i tzw. linię szybkiego tranzytu Ankaray. Bez problemu można dotrzeć do linii metra kursujących do różnych dzielnic Ankary. Kızılay to ważny przystanek zarówno dla linii metra, jak i autobusów. Linie metra w Ankarze są zwykle opisywane pod nazwami pierwszego i ostatniego przystanku stacji metra. W Ankarze znajdują się linie metra:

  • M1: Batıkent ↔ Kızılay
  • M2: Çayyolu ↔ Kızılay
  • M3: Batıkent ↔ Sincan/Törekent
  • M4: Keçiören ↔ Centrum Kultury Atatürka (AKM)
  • A1: AŞTİ ↔ Dikimevi

Inne ważne środki transportu:

  • T1: Yenimahalle ↔ Şentepe Teleferik (kolejka linowa)
  • B1 (Başkentray): Sincan ↔ Kayaş (podmiejska linia kolejowa)

W Ankarze kursują także autobusy należące do EGO (spółki zależnej gminy Ankara Metropolitan Municipality świadczącej usługi transportowe w Ankarze). Niestety w autobusach i na przystankach w Ankarze nie są wyświetlane przystanki i mapy ani nie są one zapowiadane głosowo. W przypadkach, gdy musisz korzystać z tego środka transportu, to warto użyć aplikacji takich jak Google Maps, aby orientować się na trasie.

Opłaty za przejazd komunikacją miejską w Ankarze

Warto wiedzieć, że do autobusów wsiada się pierwszymi drzwiami, czyli tam, gdzie znajduje się czytnik biletów. Opłata za przejazd autobusami transportu publicznego jest uiszczana za pomocą karty elektronicznej, którą należy wcześniej opłacić za pośrednictwem aplikacji telefonicznej lub w jednym z wyznaczonych punktów sprzedaży.

Linie transportu publicznego w Ankarze składają się z około 300 linii, obsługiwanych przez około 1800 autobusów EGO i ponad 700 autobusów firm prywatnych, odjeżdżających z ponad 40 przystanków. Opłaty za przejazd autobusami publicznymi w mieście w dniu pisania artykułu wahają się od 7,5 do 15TL. Aktualizacje opłat, można sprawdzić, odwiedzając oficjalną stronę poświęconą transportowi w Ankarze, na stronie EGO.

Karta transportowa – AnkaraKart

AnkaraKart to karta transportu publicznego w Ankarze. Jest to karta wielokrotnego ładowania w formie aplikacji, której można używać do płacenia za transport publiczny. Kartę można kupić na stacjach metra i w wielu innych miejscach w automatach. Karta AnkaraKart jest niezbędna dla każdego, kto planuje korzystać z transportu publicznego w Ankarze, ponieważ jest akceptowana w autobusach, metrze, a nawet w niektórych taksówkach. Oferuje wygodny i ekonomiczny sposób podróżowania po mieście. Co ważne, możesz korzystać z autobusów (otobüs), minibusów (w kolorze białym i niebieskim) lub niektórych Dolmuş.

Dolmuş

Dolmuş to środek transportu popularny w całej Turcji, jak i na Cyprze Północnym. Ta tak zwana wspólna taksówka jest uważana za jeden z najważniejszych środków transportu w większości tureckich miast, ze względu na łatwość poruszania się między wąskimi ulicami oraz w dużym natężeniu ruchu. Dzięki swoim rozmiarom mieszczą się bez problemu między dużymi autobusami i małymi samochodami. Opłata za przejazd Dolmuş różni się w zależności od liczby miejsc. Co ważne, kierowcy przyjmują tylko płatności gotówką. Zanim wsiądziesz warto zapytać się o cenę przejazdu do miejsca docelowego.

Kecioren Districtat Ankara
dzielnica ankary, licencja: shutterstock/By aydinsert_photography

Pociągi

Odnowiona Ankara Garı (stacja kolejowa) zapewnia bardzo dobrą okazję do podróży szybkim pociągiem. Do Ankary można dojechać ze Stambułu, Eskişehir, Izmiru, Konyi i wschodnich prowincji pociągiem Eastern Express(Doğu Ekspresi). Aby dotrzeć do stacji Ankara, można skorzystać z nowo otwartego przystanku metra Ankara Station – M4. Podróż do lub z Ankary pociągiem do innego miasta często jest lepszą i spokojniejszą opcją niż podróż samochodem. Ceny są bardzo przystępne, a podróż można spędzić wygodnie dzięki odnowionym szybkim pociągom. Wcześniejszy zakup biletu online zapewni Ci tańszy bilet i pewność rezerwacji miejsca w pociągu. Zwłaszcza w sezonie wakacyjnym i w godzinach szczytu bilety są zwykle wyprzedane z wyprzedzeniem.

Transport na lotnisko Ankara Esenboğa z centrum miasta

Lotnisko Ankara Esenboğa znajduje się około 30 kilometrów od centrum Ankary, na granicy dzielnic Çubuk i Akyurt. Lotnisko jest obsługiwane przez autobus numer 442 firmy przewozowej EGO, a także autobusy BelkoAir należące do gminy. Autobusy BelkoAir kursują w godzinach 05:30-21:30, a ich pierwszym przystankiem jest międzymiastowy terminal autobusowy AŞTİ.

Czytaj także: Riwiera Turecka na własną rękę – jak zaplanować wyjazd?

autor: Magda Łydka

Poprzedni

Szpitale w Ankarze – sprawdź, gdzie szukać pomocy

Czy wiesz, dlaczego warto jechać do Ankary?

Następny

Dodaj komentarz