Kızılkule – XIII-wieczna czerwona wieża o bryle ośmiokąta

Tagi , , , , ,

Kızılkule – Czerwona Wieża jest ikonicznym symbolem Alanyi, położonym w historycznym centrum miasta. Miała ona na celu powstrzymanie ataków od strony morza. Obecnie jest to ciekawy architektonicznie budynek, który oferuje niesamowity widok na Antalyę z portu. W naszym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczące zwiedzania Czerwonej Wieży – Kızılkule w Antalyi.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Kızılkule (Czerwona Wieża) w Alanyi?

Kızılkule znajduje się przy ulicy İskele, obok portu statków wycieczkowych. Ze względu na swój charakterystyczny wygląd i imponujące rozmiary jest naprawdę trudny do przeoczenia. Ścieżka, która zaczyna się tuż za wieżą, prowadzi do pozostałości Stoczni Seldżuków (tr. tersane) i Arsenału (tr. tophane), które są również otwarte zobaczenia. Dokładny adres Kızılkule (Czerwonej Wieży) to: Çarşı, İskele Cd. No:102, 07400 Alanya/Antalya, Turcja.

Jak dojechać do Kızılkule (Czerwona Wieża) w Alanyi?

Kızıl Kule jest łatwo dostępne z każdej części Alanyi. Najłatwiej dotrzeć tam jednak autobusem. Do Kızıl Kule (Czerwonej Wieży) można dojechać autobusami linii 1, 40 i 50.

The Kızıl Kule (Red Tower) is a historical tower in the Turkish city of Alanya. The building is considered to be the symbol of the city, and is even used on the city's flag.
Kızıl Kule (Czerwona Wieża) to historyczna wieża w tureckim mieście Alanya, licencja: shutterstock/By MSelcukOner

Ciekawostki na temat Czerwonej Wieży w Alanyi

Czerwoną Wieżę – Kızılkule zbudowano w 1226 roku w celu ochrony ówczesnego miasta Alaiye i zamku. Seldżucki sułtan Alaaddin Keykubat rozpoczął budowę zamku Alaiyye od tej właśnie wieży. Ściana przybrzeżna zamku zaczyna się w okolicach Stoczni, a kończy na Czerwonej Wieży. Co więcej, sułtan sprowadził znanego architekta – Ebu Ali Reha, z Aleppo w Syrii, aby dokończył budowę wieży.

Kızıl Kule zbudowano na skale na pochyłym terenie, z widokiem na port. Nazywana jest „Czerwoną Wieżą” ze względu na kamienie i czerwone cegły użyte w konstrukcji. Budynek ma 33 m wysokości i 12,5 m szerokości. Wieża ma plan ośmiokąta i w przeciwieństwie do swojego prostego wyglądu, ma bardzo złożony układ wewnętrzny. Plan każdego piętra tego pięciopiętrowego budynku jest inny. Na różnych piętrach Kızılkule odbywają się także różne wystawy i wydarzenia.

Ponadto na parterze wieży znajduje się Muzeum Alanyi poświęconego artefaktom etnograficznym. W muzeum wystawiono ubrania z okresu osmańskiego, próbki rękodzieła i miejsca, w których były one produkowane.

Zwiedzanie Czerwonej Wieży w Alanyi

Zewnętrzna część wieży jest ozdobiona elementami dekoracyjnymi, które symbolizowały kunszt seldżuckich rzemieślników. Kızılkule posiada wiele okien do obserwacji oraz niezadaszony taras z murem obronnym. Widok na wybrzeże i Alanyę z piątego piętra zapiera dech w piersiach. Co ciekawe, Kızılkule wykorzystywano do celów wojskowych aż do XX wieku. Z czasem jednak odnowiono i stała się atrakcją turystyczną. Warto się tu wybrać o tak zwanej „Złotej godzinie” wówczas zachodzące słońce pięknie oświetla plażę i sąsiednie zabytkowe mury.

Aerial panorama landscape of Alanya with Red Tower (Kızıl Kule) and harbor. Taken from top of Alanya Castle on a cloudy day, sun rays partly illuminate and shine on Alanya. Antalya, Turkey.
Krajobraz panoramy lotniczej Alanyi z Czerwoną Wieżą (Kızıl Kule) i portem., licencja: shutterstock/By Sadik+Yalcin

Dlaczego warto odwiedzić Czerwoną Wieżę w Alanyi?

Czerwona Wieża – Kızılkule to ważny zabytek architektury seldżuckiej w Alanyi, który jest często nazywany symbolem tego miasta. Ten budynek, usytuowany obok portu, jest zarówno charakterystycznym punktem orientacyjnym, jak i popularnym miejscem fotograficznym dla wielu spacerujących turystów. Budynek wygląda szczególnie spektakularnie z pokładu statku wycieczkowego lub z górującego nad nim wzgórza zamkowego. Wewnątrz znajduje się także niewielka wystawa etnograficzna, którą także warto zobaczyć podczas zwiedzania Czerwonej Wieży – Kızılkule. Jeśli jeszcze masz wątpliwości, dlaczego warto odwiedzić Czerwoną Wieżę, to powinna Cię przekonać możliwość podziwiania rozległej panoramy Alanyi i Morza Śródziemnego, która rozciąga się z jej najwyższego piętra.

autor: Magda Łydka

Poprzedni

Hotele i noclegi w Ankarze – lista TOP rekomendowanych miejsc

Muzeum Archeologiczne w Alanyi (Alanya Arkeoloji Müzesi)

Następny

Dodaj komentarz