Kanion Tazi – przewodnik i porady dla turystów

Tagi , , , , , , , ,

Historyczna kraina Turcji, Anatolia, obfituje w starożytne zabytki i zapierające dech w piersiach cuda natury. Sercem tureckiej turystyki w tym regionie jest zdecydowanie Antalya, miasto w południowo-zachodniej części kraju. To właśnie tutaj każdego roku miliony odwiedzają nadmorską przystań, aby zobaczyć znane na całym świecie atrakcje. Nawet w czasie pandemii koronawirusa spotkać można było w maseczkach prawdziwe tłumy turystów. Nic dziwnego! Znana z licznych starożytnych stanowisk, rajskich plaż, tętniącego życiem śródmieścia i światowej klasy kurortów, Antalya jest obowiązkowym miejscem peregrynacji. Tam trudno się nudzić, dzięki ilości miejsc do odwiedzenia i rzeczy do zrobienia. Prawdziwym ukrytym skarbem tej okolicy jest natomiast Kanion Tazi – niezwykle tajemnicze i piękne miejsce. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Kanion Tazi – cud natury

Kanion Tazı znajduje się na terenie Parku Narodowego Koprulu Canyon. Park jest przy okazji jednym z najbardziej popularnych miejsc do uprawiania raftingu, czyli spływów kajakowych w ekstremalnych warunkach. Nie bez przypadku na całej długości rzeki Koprucay (starożytny Eurymedon) zbudowane są nowoczesne stacje raftingowe. Po drodze zaś entuzjaści tej formy rozrywki mijają antyczne mosty. Nieopodal znajduje się też starożytne miasto Selge z dobrze zachowanym teatrem z II wieku naszej ery. No ale do Turcji trafiliśmy przede wszystkim na oglądanie Kanionu, prawda?  

Ten cud natury dał się poznać światu stosunkowo niedawno. Chociaż zdjęcia Kanionu były udostępniane na kilku platformach społecznościowych od 2017 roku, to dopiero w lutym 2019 roku sława Tazı gwałtownie wzrosła. A to dzięki… reklamie pewnej marki smartfonów. Mimo wszystko nadal można ten Kanion uznać za „ukryty skarb” Anatolii, choć położony jest zaledwie 13 kilometrów od wspomnianego spływu kajakowego. To piękne miejsce nie zyskało jeszcze takiego rozgłosu na jakie zasługuje i z pewnością wymaga bardziej zintegrowanego zaplecza turystycznego. Dodajmy, że owa „dolina mądrości” była popularna w czasach dawniejszych, gdy złaknieni wiedzy i mentalnego olśnienia, odwiedzali ją starożytni szamani.   

Co można zobaczyć w Kanionie Tazi?  

Kilka słów, które może trafnie scharakteryzować ów cud natury to z pewnością majestatyczny, dostojny, wywołujący ciarki na plecach. Jest to najwyższy kanion w Turcji. Ale dopiero stanięcie na jego klifach pozwala w pełni zrozumieć skalę tego architektonicznego zamierzenia Matki Ziemi. Patrząc w dół, podziwiać można wijące się jak szmaragdowa wstęga wody rzeki Koprucay. Z kolei sięgając wzrokiem w dal, na horyzoncie dostrzec można wysokie pasma górskie Taurosu. Sam Kanion Tazi to  iście kolorystyczna mozaika. Upajający błękit rzecznej wody, orzeźwiająca zieleń okolicznych roślin i uspokajający chłód tysięcy głazów i skał.     

Kanion Tazı jest również znany z całkiem bogatej fauny. Spotkać tutaj można niedźwiedzie, rysie, karakale, dziki, jelenie, lisy, wilki, borsuki, króliki i węże. Ponadto, jeśli się dobrze rozejrzymy, istnieje całkiem spora szansa by zobaczyć majestatyczne orły i złowrogie sępy przelatujące nieco poniżej klifu. W terenie tak bogatym w przedstawicieli świata zwierząt warto zachować daleko posunięta czujność! Problemem okazać się też mogą wierzchołki ogromnych głazów w pobliżu klifu Kanionu, które pokryte są niestety bardzo zdradliwymi, śliskimi glonami. Okoliczni przewodnicy zawsze zwracają na to uwagę, zwłaszcza podczas wykonywania zdjęć selfie. 

I jeszcze dodatkowa atrakcja dla osób lubiących potężny zastrzyk adrenaliny! Chodzi o zjazd na 2-kilometrowych linach, które usytuowane są w samym sercu zjawiskowego Kanionu Tazi. Balansowanie na wysokości 410 metrów pomiędzy wierzchołkami gór dostarczy z pewnością wyśmienitej zabawy i niezapomnianych wrażeń. W końcu to możliwość podziwiania Kanionu z lotu ptaka…

Jak dostać się do Kanionu?

Generalnie, transport publiczny do kanionu Koprulu funkcjonuje. Z tym zastrzeżeniem, że tamtejsze autobusy i minibusy nie dojeżdżają aż do Kanionu Tazi, a to ze względu na jego oddalenie. Minibusy zresztą nie posiadają regularnych rozkładów jazdy i czasami graniczy z cudem doczekanie się na taki transport.

Natomiast dla osób podróżujących własnymi pojazdami dojazd do Kanionu Tazı zajmuje około dwóch godzin z centrum Antalyi. Tak długo, jak podążamy za znakami zaczynającymi się od centrum miasta, wszystko będzie dobrze. Sielankowa sceneria, która towarzyszy podczas jazdy potrafi powalić na kolana, choć jest to niezły ekwilibrystycznie wyczyn podczas siedzenia za kółkiem samochodu. Asfaltowa droga jest szeroka i utrzymana w całkiem dobrym stanie aż do wspominanego już centrum raftingu. Pokonanie zaś 13-kilometrowego dystansu między kanionami Koprulu i Tazı zajmuje około pół godziny. Na miejscu przygotowano parking – nie jest co prawda asfaltowy, ale spełnia swoją rolę. Co ważniejsze, miejsce to znajduje się 800 metrów od głównego tarasu widokowego Kanionu Tazi. Droga jest tam już bardzo wyboista, dlatego jeśli nie posiadamy dostosowanego jeepa, najlepiej resztę drogi przejść pieszo. 

Organizacja wycieczki po Kanionie Tazi 

Polscy turyści mogą oczywiście liczyć na organizację wycieczek po Kanionie Tazi. Pierwszym punktem powinno być zameldowanie w jednym z hoteli. Do wyboru jest kilka dobrze znanych miejscówek. Można zacumować w Belek, Kemer lub samym Antalyi. W ostatniej lokacji znaleźć można nawet pięciogwiazdkowy Crowne Plaza, położony przy samej plaży.

Najlepiej zdecydować się na zorganizowaną przez biuro podróży wycieczkę. Wtedy możemy komfortowo zwiedzać okolicę, a podczas samej wyprawy do Kanionu liczyć na ciekawe opowieści polskiego przewodnika. Nie jest również większym problemem dostanie się wówczas do samej interesującej nas lokacji. Rozwiązaniem problemów transportowych są wtedy minibusy zapewnione przez organizatora wycieczek. Program zwiedzania może akcentować dodatkowe atrakcje, jak choćby zwiedzanie starożytnego miasta Selge czy wspomniana już wyżej tyrolka. Niezależnie jednak od programu, wizyta nad samym Kanionem Tazi na pewno zachwyci każdego.      

Poprzedni

Przewodnik po rzece Manavgat: rejsy statkiem, wodospady i rafting

Szlak Licyjski, trekking, przewodnik i porady

Następny

Dodaj komentarz