Kanion Sapadere – cud natury blisko Alanya

Tagi , , , , , ,

Kanion Sapadere, leżący na wschód od Alanyi, jest jednym z najbardziej imponujących kanionów w Turcji. Co więcej, cieszy się sporą popularnością turystów, którzy chcą odpocząć od zgiełku miasta. Kanion ten jest to bardzo spokojnym i pięknym miejscem, które jest podobne do Zielonego Kanionu w Manavgat i Göynük Canyon w Kemer. Oprócz kanionu w okolicy znajduje się kilka wodospadów oraz bogata flora i fauna. Dowiedzmy się więcej na temat tego obieku.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Kanion Sapadere?

Kanion Sapadere znajduje się u podnóża gór Taurus, około 45 kilometrów na wschód od Alanyi, tuż za miejscowością Sapadere. Aby się tam dostać, należy skorzystać z samochodu i kierować się na południe wzdłuż wybrzeża drogą D400, a następnie skręcić w kierunku miejscowości Demirtas i podążać za znakami prowadzącymi do Kanionu Sapadere.

The Sapadere canyon in the Taurus mountains, Alanya, Turkey
Kanion Sapadere w górach Taurus, Alanya, Turcja, licencja: shutterstock/By Jan+Miko

Ciekawostki na temat Kanionu

Uformowany tysiące lat temu przez ruchy lodowcowe, Kanion Sapadere jest niezwykle malowniczym miejscem. Dzięki ponad 300 metrom drewnianych kładek zbudowanych w samym sercu Kanionu będziesz mógł zbliżyć się, dotknąć i poczuć moc wody w jednym z wielu wodospadów znajdujących się w tym kanionie. Zabierz ze sobą aparat fotograficzny, ponieważ jest to bardzo malownicze miejsce.

Zwiedzanie Kanionu Sapadere w Alanyi

Po około 30-minutowej wędrówce od parkingu przez imponujący górski krajobraz dotrzesz do Kanionu Sapadere. Dobrze utrzymane drewniane szlaki prowadzą przez malowniczą dolinę. Po drodze można podziwiać naturalne baseny, oddychać rześkim powietrzem, a także obserwować wiele gatunków zwierząt, które żyją w tej dolinie. Jeśli jesteś odważny, możesz odważyć się wskoczyć do lodowatej źródlanej wody i popływać w jednym z basenów. W niektórych miejscach znajdują się również drabinki, dzięki którym można łatwo zejść do basenów. Najpiękniejszy basen znajduje się przy najbardziej oddalonym wodospadzie w Kanionie Sapadere.

Miejscowość Sapadere

W miejscowości Sapadere można kupić regionalną żywność, przyprawy, świeże warzywa oraz niezwykle smaczne owoce. Wioska jest również interesująca ze względu na starą fabrykę jedwabiu, którą można odwiedzić. Meczet w tej miejscowości jest również jednym z miejsc wartych odwiedzenia.

Sapadere Canyon Park piknik

Przy wejściu do kanionu, pośród przyrody, znajduje się lokalna restauracja. Serwuje ona typowe tureckie potrawy i oferuje miejsca do siedzenia na świeżym powietrzu. Najbardziej popularne są stoliki nad brzegiem rzeki. Jest to dobre miejsce na przerwę i delektowanie się tureckimi przysmakami oraz pięknym widokiem na rzekę, słuchając w tle szumu poruszającej się wody. W pobliżu znajduje się również sklep z pamiątkami oraz miejsca piknikowe.

Sapadere canyon with wooden paths and cascades of waterfalls in the Taurus mountains near Alanya, Turkey. High quality photo
Kanion Sapadere w górach Taurus, Alanya, Turcja, licencja: shutterstock/By Tatiana+Dyuvbanova

Dlaczego warto odwiedzić Kanion Sapadere w Alanyi?

Przede wszystkim, aby podziwiać piękno przyrody. Kanion ten jest doskonałym przykładem erozji lodowcowej. Co więcej, żyje tu także wiele gatunków ptaków i lokalnej fauny oraz flory. Warto wiedzieć, że Kanion znajduje się w górach, dlatego też woda tutaj rzadko osiąga temperaturę powyżej 12 stopni, co jest mile widzianą ulgą od letnich upałów panujących nad morzem.

Czytaj także:

Alanya Deniz Feneri – urokliwa latarnia morska w Alanyi

Wodospady Düden Şelalesi – zwiedzanie

autor: Magda Łydka

Poprzedni

Demre, skalne grobowce licyjskie w Myrze – zwiedzanie

Jaskinia Beldibi – zaplanuj zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz