Alanya to niewielkie miasto leżące na wybrzeżu słonecznej Riwiery Tureckiej i zarazem jeden z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków ostatnich miesięcy. Jedną z okolicznych atrakcji turystycznych jest miejscowość Kaleköy, która znajduje się na pobliskiej wyspie i skrywa doskonale zachowane ruiny dawnej tureckiej twierdzy. Co warto wiedzieć o tym miejscu i jaka jest jego historia?
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Architektura i legendy Kaleköy
Atrakcje turystyczne tureckiego wybrzeża to nie tylko piękne plaże, ale też całkiem sporo zabytków opowiadających długą i bardzo ciekawą historię kraju. Jednym z nich są tajemnicze ruiny Kaleköy – pozostałości nadmorskiej twierdzy, które znajdują się dosłownie rzut beretem od Alanyi, naprzeciwko wybrzeża pobliskiej wyspy Kekova. To miejsce, o którym krążą legendy – w tym ta, o zatopionym mieście. Miejscowość Kaleköy bywa nazywana „turecką Atlantydą” i określana mianem historycznego klejnotu na tureckim wybrzeżu. Na brzegu wspomnianej wyspy mieści się urokliwe miasteczko portowe Kaleköy, którego główną atrakcją jest stojący na niewielkim wzgórzu bizantyjski zamek o tej samej nazwie oraz otaczająca go nekropolia.
Początki Kaleköy: historia i budowa twierdzy na przestrzeni wieków
Częściowo zatopiona, bizantyjska nekropolia oraz górujący nad nią średniowieczny zamek to prawdziwa gratka dla wielbicieli historii. Obecnie znaczenie ruin Kaleköy to wyłącznie względy turystyczne. Przed laty to właśnie tutaj mieściła się jedna z najważniejszych metropolii Licyjskiego wybrzeża. Nazwa Kaleköy w dosłownym tłumaczeniu oznacza „zamkową wieś” – nieprzypadkowo, bo to właśnie zamek stanowił przed laty centrum miasta. Historia tego miejsca sięga czasów starożytnych – mieściło się tu wówczas miasto o nazwie Simena. Jedna z jego części zajmowała pobliską wyspę Kekova, druga zaś leżała naprzeciwko, na wybrzeżu kontynentalnej części Turcji. Zamek, a w zasadzie jego ruiny, to pozostałości dawnej twierdzy obronnej, której historia sięga czasów Imperium Osmańskiego i Cesarstwa Bizantyjskiego.
Twierdza została wzniesiona w średniowieczu (częściowo na starożytnych fundamentach licyjskich) w ważnym strategicznie miejscu – na wzniesieniu, z doskonałym widokiem na zatokę i całe wybrzeże. Dzięki temu mury zamku przez wiele lat służyły mieszkańcom do obrony przed atakami piratów. Obecnie, wewnątrz zamkowych murów mieści się niewielki teatr. Najmniejszy amfiteatr Licji, regionu, który jest zaliczany do grona najbardziej atrakcyjnych miejsc na całym wybrzeżu Turcji. Sama miejscowość, ze względu na swoje malownicze położenie, stała się popularnym portem jachtowym.
Kaleköy – zachowane skarby
Kaleköy to miejsce dostępne jedynie od strony morza, więc aby je odwiedzić, trzeba wybrać się w krótki rejs łodzią. Każdy przewodnik Kaleköy doskonale zna i chętnie przekazuje zwiedzającym historię tego niezwykłego miejsca. Decydując się na samodzielne zwiedzanie, warto skorzystać z papierowego przewodnika, aby zaznajomić się z najważniejszymi informacjami i ciekawostkami dotyczącymi tutejszych ruin. Turystyka Kaleköy nie skupia się wyłącznie na malowniczym położeniu, ale przede wszystkim na historii tego miejsca i wyjątkowej architekturze. Poza zamkiem na uwagę zasługuje zabytkowa zabudowa wsi, która łączy w sobie średniowiecze z czasami starożytnymi.
Kaleköy: przewodnik po zachowanych ruinach
Oczywiście zwiedzanie Kaleköy najlepiej rozpocząć od wzgórza zamkowego. Już samo wejście na wzgórze też jest nie lada atrakcją, a wędrówka na szczyt to doskonała okazja na podziwianie malowniczych widoków, jakie oferuje region Kekova oraz uwiecznienie na zdjęciach wspaniałej panoramy wybrzeża i pozostałości antycznego miasta. Po wizycie w ruinach twierdzy warto zwiedzić również pozostałą część tej uroczej miejscowości. Odwiedzając Kaleköy warto zgubić się w labiryncie wąskich uliczek, gdzie można zobaczyć prawdziwe perełki architektoniczne ukryte w różnych częściach wioski.
Na jej wschodnim krańcu, w otoczeniu drzew oliwnych, znajduje się zabytkowa licyjska nekropolia z grupą dawnych, częściowo zatopionych sarkofagów (licyjskich grobowców jest tutaj prawdopodobnie więcej niż mieszkańców). Najbardziej efektownym jest ten stojący samotnie na środku zatoki – nie sposób go nie dostrzec. Nieopodal portu można dostrzec kolejne sarkofagi wyłaniające się z wody. Pod powierzchnią morza natomiast skrywają się fundamenty budynków oraz starożytny port. Wszystkie te zatopione budowle są efektem osunięcia się lądu na skutek trzęsienia ziemi, które miało miejsce w II wieku n.e. W wielu miejscach schody zatopionych budynków prowadzą wprost do morza, co tylko dodaje uroku temu wspaniałemu miejscu.
Miłośnicy nurkowania na pewno zapragną zajrzeć pod powierzchnię wody – niestety, nie wszędzie jest taka możliwość. Cały region Kekova jest obszarem specjalnie chronionym, a w części, gdzie znajduje się zatopione miasto, nurkowanie jest zakazane. Wielbiciele podwodnych eskapad mogą zanurzyć się w miejscach do tego wydzielonych. Przykładowo podczas rejsu po zatoce czy wycieczki na wyspę Kekova.
Autor: Agnieszka Muczyn