Antalya jest popularną miejscowością turystyczną w Turcji, którą każdego roku odwiedza ponad 15 milionów turystów. Bogata kultura, długa historia i piękna przyroda to cechy charakterystyczne tego pięknego miasta leżącego na południowym wybrzeżu kraju. Jeśli planujesz zwiedzić Antalya w ciągu jednego dnia – wybierz się w pierwszej kolejności na stare miasto – Kaleiçi. Z nami dowiesz się nieco więcej na jego temat.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Kaleiçi – historyczne i zabytkowe centrum Antalyi – co zobaczyć?
Brama Hadriana
Brama Hadriana jest jedyną zachowaną bramą pochodzącą z dawnych murów miejskich Antalyi. Służyła jako brama wejściowa do starego miasta Antalyi – Kaleiçi przez ponad 1900 lat. Zbudowano ją na cześć cesarza rzymskiego Hadriana, który odwiedził miasto w czasach starożytnych. W języku tureckim Brama Hadriana nazywana jest „Üçkapılar”, co oznacza „Trzy bramy”. Każda z tych trzech bram ma ponad 4 metry szerokości. Brama otoczona jest dwiema wieżami po prawej i lewej stronie. Z pewnością jest to jeden z najważniejszych zabytków w Antalyi.
Port w Antalyi
Port w Antalyi był niegdyś jednym z najważniejszych portów na południowym wybrzeżu Anatolii. Źródła dowodzą, że jeszcze przed założeniem starożytnego miasta Attaleia, jak kiedyś nazywano Antalyę, w tym miejscu znajdował się piracki port o nazwie Korykos. Koryko dosłownie oznacza wnękę skalną, otoczoną klifami, które tworzą naturalny port. Obecnie w porcie tym znajduje się nowoczesna marina, popularna zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Najlepsze zdjęcia portu ze starymi murami miejskimi można zrobić z nabrzeża. Stare kamienne schody na końcu placu portowego z 44 stopniami łączą port z wyżej położonym starym miastem. Zostały one zbudowane w XV wieku przez Wenecjan, którzy przez pewien czas okupowali to miasto.
Wieża Hıdırlık
Ta cylindryczna wieża wznosi się na 14 metrów od kwadratowej podstawy. Prawdopodobnie zbudowano ją w II wieku, w czasach panowania rzymskiego cesarza Hadriana. Historycy mają różne opinie na temat pierwotnej funkcji wieży. Niektórzy uważają, że była używana jako latarnia morska, inni natomiast twierdzą, że było to mauzoleum. Jednak później stała się ona częścią systemu obronnego miasta, a nawet służyła jako magazyn materiałów. Obecnie wieża jest niedostępna dla zwiedzających, jednak czasami organizuje się tu różne wydarzenia kulturalne i artystyczne. Z wieży roztacza się także ładny widok na zatokę Antalya, długą piaszczystą plażę Konyaaltı, a także majestatyczne góry.
Czytaj także: Karaalioglu Park – nadbrzeżny park miejski w Antalyi
Zabytkowe uliczki
Kaleiçi nie jest bazarem w ścisłym tego słowa znaczeniu, ale atmosfera i ilość sklepów mogą na to wskazywać. W dzielnicy Kaleiçi w Antalyi można znaleźć mnóstwo sklepów z pamiątkami, które usytuowane są wzdłuż wąskich brukowanych uliczek. Sprzedaje się tu również antyki, obrazy i wysokiej jakości dywany. Same domy są również warte zobaczenia, niektóre z nich pochodzą nawet z czasów Imperium Osmańskiego. Podczas spaceru tymi wąskimi uliczkami można mieć wrażenie, jakby czas się tu zatrzymał.
Minaret Yivli i Saat Kulesi
Yivli Minare jest jednym z pierwszych islamskich budynków w Antalyi. Prawdopodobnie zbudowano go w 1226 lub 27 roku, w czasach panowania sułtana Seldżuków – Kai Kobada I. Konstrukcja, którą widać nawet z daleka ma 38 metrów wysokości. Ceglany minaret można podziwiać na kamiennej podstawie. Dodatkowo jest on częściowo ozdobiony niebieskimi płytkami. Wewnątrz meczetu mamy też 800-letnie kanały wodne, które zabezpiecza specjalne szkło. Mówi się, że w tamtych czasach dom modlitwy był chłodzony wodą deszczową, która gromadziła się w kanałach oraz ogrzewany gorącą wodą pochodzącą z hamamu.
Czytaj także:
Serapsu Han – XIII-wieczny opuszczony zamek – poznajmy go!
autor: Magda Łydka