Jaskinia Beldibi – zaplanuj zwiedzanie

Tagi , , , , , ,

Jeżeli zamierzasz spędzić wspaniałe wakacje w słonecznej Turcji, a konkretniej w okolicy Antalyi, koniecznie zainteresuj miejscem, jakim jest jaskinia Beldibi. Jest to bowiem wyjątkowe miejsce, które przyciąga licznych turystów i grotołazów z całego świata. Dowiedz się, jak wygląda zwiedzanie jaskini i w jaki sposób można do niej dotrzeć.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie dokładnie znajduje się Jaskinia Beldibi?

Jaskinia Beldibi położona jest w odległości mniej więcej 25 kilometrów od centrum miasta Antalya, stolicy prowincji tureckiej o tej samej nazwie. Zaledwie 16 kilometrów dzieli zaś jaskinię od miasta Kemer. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Jaskinia Beldibi znajduje się na terenie parku narodowego Olympos. Będąc w tym parku, wręcz nie można pominąć tego miejsca, bo wywiera na odwiedzających naprawdę fenomenalne wrażenie.

Jak dojechać do Jaskini Beldibi?

Do Jaskini Beldibi można dostać się zarówno swoim prywatnym samochodem, jak i przy pomocy komunikacji miejskiej. Jeżeli zdecydujesz się na podróż autem, najwygodniej będzie Ci skorzystać z nawigacji. Pamiętaj jednak o tym, że na teren samego parku nie można wjechać żadnym pojazdem. Możesz zatem dotrzeć w jego okolice, natomiast do Jaskini Beidibi będziesz musiał dotrzeć już na własnych nogach. Wydaje się, że najbardziej optymalne warunki do zwiedzania jaskini i jej okolic występują latem, w słoneczne dni. Spacer po deszczu mógłby okazać się ryzykowny, z uwagi na zwiększone prawdopodobieństwo poślizgnięcia się i kontuzji.

Jak wygląda Jaskinia Beldibi?

Jaskinia Beldibi zachwyca już samym swoim położeniem. Wykuta jest bowiem u podnóża gór z piaskowca, które to z kolei mają kontakt z morzem. Jaskinia ta złożona jest z dwóch części, a użytkowana była jeszcze w czasach paleolitu. Odkryto ją jednak stosunkowo niedawno, ponieważ dopiero w drugiej połowie lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Jaskinia ma charakter stanowiska archeologicznego.

Beldibi Caves. Goynuk Canyon. Turkey. The coast of the Mediterranean Sea near Kemer. At the foot of Mount Olympos (Tahtali) are the ruins of an ancient monument-the city of Olympos. Islands near Kemer
Jaskinie Beldibi. Kanion Goynuk, licencja: shutterstock/By S_Tatiana

Jakie było pierwotne przeznaczenie jaskini?

Jaskinia Beldibi była powszechnie wykorzystywanym miejscem w okresie epoki mezolitu oraz paleolitu. Pełniła ona rozmaite funkcje. Stanowiła bowiem ważne schronienie przed atakami zwierząt, a także przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Miejsce to wykorzystywane było też przez myśliwych. Współczesne badania archeologiczne potwierdzają też, że jaskinia służyła do odpoczynku.

Dlaczego warto odwiedzić Jaskinię Beldibi?

Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których warto rozważyć odwiedzenie Jaskini Beldibi. Przede wszystkim, ta aktywność spodoba się grotołazom. Jeśli zatem lubisz takie ukryte w skałach zakamarki i pragniesz je eksplorować, jaskinia ta stoi przed Tobą otworem. Wizyta w tym miejscu to świetna okazja do obcowania z bardzo odległą od nas przeszłością. Na ścianach jaskini zaobserwować można między innymi namalowane ochrą figurki dzikich zwierząt, przede wszystkim kóz. Dowodem na potwierdzenie wyjątkowej atrakcyjności jaskini niech będzie to, że jest ona uznawana za jedno z dwóch najważniejszych prehistorycznych miejsc tureckiej prowincji Antalya.

Czytaj także: Shipyard Alanya – zabytkowa stocznia seldżucka

Poprzedni

Kanion Sapadere – cud natury blisko Alanya

Patara – starożytne miasto portowe, zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz