Idyros – piękny szlak widokowy w Kemer

Tagi , , , , , ,

Jeżeli planujesz spędzić swój urlop w Turcji, to warto go dobrze zaplanować. Jednym z tych godnych polecenia miejsc jest Idyros w Kemer. Dowiedz się, gdzie dokładnie znajduje się to miejsce, jakie atrakcje czekają na Ciebie podczas wędrówki, czyli wszystko, co ważne.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Irydos?

Idyros, w przeszłości miejscowość będąca punktem centralnych wielu ważnych wydarzeń historii starożytnej znajduje się w Kemer. To miasto jest z kolei niezwykle popularne wśród turystów, choć jeszcze do lat 80 ubiegłego stulecia nie odgrywało żadnej znaczącej roli w przemyśle turystycznym. Jeśli zatrzymałeś się w stolicy prowincji, w Antalyi, od Kemer, a więc i od Idyros będzie dzieliło Cię około 40 km. Na miejsce możesz udać się zarówno transportem publicznym, jak i swoim prywatnym samochodem. Podróż powinna zająć mniej więcej godzinę, choć czas jej trwania zależny będzie nie tylko od wybranego środka transportu, ale i od pory dnia.

Jak dotrzeć na szlak?

Dotarcie na szlak Idyros nie jest jakoś szczególnie trudne. Trzeba jednak mieć na względzie to, że dokładna lokalizacja starożytnego miasta i jego dawnych zabudowań nie jest znana. Podczas spaceru będziesz miał jednak możliwość obcowania z wyjątkową atmosferą tego miejsca. Jako że szlak biegnie przez teren Parku Narodowego Beydaglari, musisz mieć na względzie to, że do samego parku nie wjedziesz samochodem ani komunikacją publiczną. Będzie trzeba zatrzymać pojazd na jednym z parkingów znajdujących się w okolicy tego miejsca, a następnie resztę dystansu pokonać pieszo.

Atrakcje na szlaku widokowym w Kremer

Z uwagi na to, że Idyros znajduje się na terenie parku narodowego, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uda Ci się zaobserwować wiele ciekawych gatunków flory oraz fauny. Zyskasz też możliwość podziwiania pięknych widoków, w tym panoram. W zależności od swoich preferencji możesz zdecydować się zarówno na spokojny spacer, jak i na wymagający marsz bądź trekking. Pamiętaj tylko o tym, by zabrać ze sobą wygodne buty! Dzięki temu ból kończyn nie będzie Cię ograniczał, jeżeli zechcesz pójść dalej, niż pierwotnie planowałeś. Bliskość plaży i morza sprawia, że miejsce to pozwala na podejmowanie różnych aktywności, a więc zarówno wypoczynku biernego, jak i aktywnego.

Idyros  Olympos National Park Kemer
Idyros Park Narodowy Olympos Kemer, licencja: shutterstock/By maximzar

Ciekawostki o Idyros

Idyros była w dalekiej przeszłości bardzo interesującą miejscowością. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że była jednym z najważniejszych członków tak zwanej Ligi Licyjskiej. Była to organizacja, która skupiała szereg miast zlokalizowanych w centrum południowego wybrzeża współczesnej Turcji. Z tego względu, w Idyros kwitnął handel, był to też ośrodek prężnie rozwijającej się kultury i sztuki. Najpotężniejszych zniszczeń miasto doznało w okresie krwawych wojen grecko-tureckich. Współcześnie miejsce to pełni jednak rolę stanowiska archeologicznego, ale należy uznawać je również za swoisty pomnik historii.

Czytaj także:

Hotele w Kemer – lista TOP rekomendowanych noclegów

Kemer Saat Kulesi – atrakcja w samym centrum Kemer

Poprzedni

Belek Saat Kulesi – historia, zwiedzanie

Statua Ataturka – złota statua zdobiąca centrum Side

Następny

Dodaj komentarz