Hıdırlık Kulesi zwiedzanie – historia

Tagi , , , , , , ,

Wieża Hıdırlık Kulesi to charakterystyczna okrągła wieża z kamienia, która znajduje się w centrum Antalyi, na skraju starego miasta i na granicy ładnego parku nadmorskiego – Karaalioğlu Park, na szczycie klifu w Antalyi. Jest to także ładny punkt widokowy i popularne miejsce do robienia zdjęć. Jeśli planujesz zwiedzić Hıdırlık Kulesi w Antalyi zapoznaj się wcześniej z naszym artykułem, w którym znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące zwiedzania tego miejsca.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Hıdırlık Kulesi?

Wieża Hıdırlık Kulesi znajduje się w miejscu, w którym zabytkowa dzielnica Kaleiçi graniczy z dużym parkiem Karaalioğlu w Antalyi. Co więcej, stoi na szczycie klifów wznoszących się na południe od portu, który był używany od czasów rzymskich. Wieżę widać na końcu Hesapçı Sokak – ulicy przecinającej dzielnicę Kaleiçi i zaczynającej się przy Bramie Hadriana. Odległość między tą bramą z okresu rzymskiego a wieżą Hıdırlık wynosi zaledwie 600 metrów. Dokładny adres Hıdırlık Kulesi to Kılınçarslan, Hıdırlık Sk. No:50, 07100 Muratpaşa/Antalya, Turcja.

Jak dojechać?

Wieża Hıdırlık w Antalyi usytuowana jest w pobliżu Karaalioğlu Park. Najlepiej dostać się tam pieszo, parkując wcześniej samochód na piętrowym parkingu Antalya BB Kapalı Otopark (Haşimişcan, Fevzi Çakmak Cd. No:15, 07100 Muratpaşa/Antalya, w pobliżu wejścia do Parku Karaalioğlu. W pobliżu znajduje się także przystanek autobusowy Işıklar Cd-2, na którym zatrzymują się autobusy linii: KL08, KL08G, KC06 itp.

Ciekawostki na temat Hıdırlık Kulesi

Wysoka na 14 metrów Wieża stanowi część starożytnych murów obronnych cytadeli, które do dziś można zobaczyć w niektórych częściach starego miasta Antalya. Fundamenty wieży Hidirlik sięgają II wieku naszej ery, kiedy miasto to znajdowało się pod panowaniem Imperium Rzymskiego. Górne piętra dobudowano w czasach Seldżuków i potem Osmanów. Nie wiadomo, jakie były pierwotne zastosowanie wieży Hidirik, jednak historycy mają wiele teorii. Spekulują oni, że Hıdırlık Kulesi mogła pełnić kiedyś funkcję grobowca, świątyni, punktu obserwacyjnego lub latarni morskiej. Jednak żadna z tych teorii nie ma żadnych solidnych podstaw. Tak więc tajemniczość jest częścią uroku tej zabytkowej budowli.

The Khydyrlyk Tower (Hıdırlık Kulesi) is a Roman structure erected in the southern part of the Antalya Bay, probably played the role of a lighthouse or performed defensive functions
Wieża Khydyrlyk (Hıdırlık Kulesi) to rzymska budowla wzniesiona w południowej części Zatoki Antalyjskiej, prawdopodobnie pełniąca rolę latarni morskiej lub pełniąca funkcje obronne, licencja: shutterstock/By SergaFomin

Zwiedzanie Hıdırlık Kulesi

Chociaż nie można wejść do wieży, warto obejść ją dookoła. Dzięki swojej lokalizacji jest ona również doskonałym miejscem do podziwiania zachodów słońca nad Morzem Śródziemnym. Hirdirlik Kulesi jest jedną z 3 zachowanych zabytków z okresu rzymskiego, które znajdują się na starym mieście w Antalyi. Powszechnie uważa się, że pełniła ona funkcję grobowca jakiegoś wielkiego przywódcy. Po lewej i prawej stronie portalu znajduje się 12 motywów przypominających topory wyciętych w kamieniu (po sześć z każdej strony), które wskazują na znaczenie pochowanej osoby. Podczas zwiedzania Wieży warto udać się także w kierunku Bramy Hadriana, Złamanego Minaretu i Muzeum Antalyi, aby zobaczyć więcej rzymskich artefaktów

Dlaczego warto odwiedzić Hıdırlık Kulesi?

Jeśli interesujesz się zabytkowymi budowlami, to z pewnością Wieża ta pochodząca z ok. II wieku powinna Cię zainteresować. W pobliżu Wieży Hidirlik, w miejscu, gdzie mury lądowe miasta były połączone z murami morskimi, znajduje się mały obszar wykopalisk archeologicznych z armatami i restauracjami oraz z panoramicznym widokiem na wieżę. Wieża oferuje także panoramiczne widoki na Morze Śródziemne, skaliste wybrzeża Antalyi, plażę Konyaalti i okoliczne góry.

autor: Magda Łydka

Poprzedni

Ile kosztuje wycieczka do Ankary, co warto wiedzieć?

Devlet Agorası – starożytne ruiny w Side – zaplanuj zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz