Efez w Turcji – zwiedzanie, przewodnik, co zobaczyć

Tagi , , , , ,

Ze wszystkich ruin i archeologicznych atrakcji turystycznych w Turcji, Efez jest najbardziej znany. Turyści z całego świata przyjeżdżają tutaj, aby spacerować dobrze zachowanymi starożytnymi rzymskimi uliczkami oraz podziwiać zabytki. Wielu podróżnych korzysta z malowniczej wioski Selçuk (leżącej w pobliżu ruin Efezu) jako bazy wypadowej, ale można tu też łatwo dotrzeć z pobliskich nadmorskich miast Kuşadası lub Izmiru. Co warto zobaczyć w Efezie? Gdzie się znajduje? Jak dojechać do tych starożytnych ruin? W artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Efez?

Efez znajduje się w pobliżu zachodnich wybrzeży Turcji, gdzie Morze Egejskie spotyka się z dawnym ujściem rzeki Kaystros, około 80 kilometrów na południe od Izmiru w Turcji. Jak dojechać do Efez w Turcji? Jeśli nie jest zbyt gorąco warto wybrać się na przyjemny spacer z Selçuk. W przeciwnym razie możesz wsiąść do dolmuş lub minibusa odjeżdżającego z dworca autobusowego w Selçuk co około 20 minut ( w szczycie sezonu). Ponadto możesz wybrać się na całodniowe wycieczki z przewodnikiem zarówno z Izmiru, jak i Kuşadası.

Biblioteka Celsus w Efez - Selcuk, Turcja
Biblioteka Celsus w Efez – Selcuk, Turcja, licencja: shutterstock/By muratart

Ciekawostki na temat Efez

Efez w Turcji to jedno z najbardziej niesamowitych miejsc historycznych na świecie! Historia Efezu sięga X wieku p.n.e., kiedy to uważa się, że ludzie po raz pierwszy zamieszkali na tym obszarze. Jednak jego szczyt przypadł na okres od 129 r. p.n.e. do 395 r. n.e. pod panowaniem rzymskim. To właśnie z tego okresu pochodzi większość pozostałości miasta, które można zobaczyć dzisiaj. Było to również jedno z najważniejszych miejsc dla wczesnego chrześcijaństwa, ponieważ jest kilkakrotnie wspomniane w Nowym Testamencie. Na terenie starożytnego miasta Efez znajduje się także jeden z pierwszych kościołów chrześcijańskich, który poświęcono Maryi Dziewicy. Mówi się, że matka Jezusa spędziła swoje ostatnie dni w Efezie, w towarzystwie świętego Jana. Święty Jan był odpowiedzialny za rozwój chrześcijaństwa w tym miejscu.

Ancient ruins of Ephesus (Efes or Ephesos) in Turkey
Starożytne ruiny Efezu (Efes lub Efez) w Turcji, licencja: shutterstock/By Kadagan

Dlaczego warto odwiedzić Efez?

Efez to starożytne miasto w Turcji o bogatej historii sięgającej tysięcy lat wstecz. Z tak wieloma niesamowitymi miejscami do zobaczenia w tej części kraju, Efezu nie można przegapić! Od Świątyni Artemidy po amfiteatr i słynną Bibliotekę Celsusa, w Efezie jest wiele do odkrycia.

Atrakcje, co zobaczyć i zwiedzić

Dobrze zachowany stan zabytków sprawia, że jest to jedno z najlepszych miejsc do odwiedzenia na świecie. W Efezie znajdziesz mnóstwo starożytnych ruin i wiele historii do poznania, ale nawet krótka wycieczka po najważniejszych atrakcjach zajmie Ci minimum pół dnia.

Wielki Teatr w Efezie

Budowa Wielkiego Teatru w Efezie rozpoczęła się za panowania Klaudiusza (41-54 n.e.) i została ukończona za panowania Trajana (98-117 n.e.). Jest on szczególnie imponujący, zarówno ze względu na swoje ogromne rozmiary, jak i doskonały stan zachowania orkiestry. Lokalna legenda głosi, że to właśnie tutaj św. Paweł głosił kazania przeciwko kultowi Artemidy i przeciwstawiał się budowie świątyń ku jej czci. Widownia teatru składała się z 22 poziomów siedzeń, podzielonych na sekcje 12 klatkami schodowymi. W czasach swojej świetności mogła pomieścić około 25 000 widzów.

Teatr Starożytnego Miasta Efezu
Teatr Starożytnego Miasta Efezu, licencja: shutterstock/By Nejdet+Duzen

Świątynia Artemidy

Niestety, aby wyobrazić sobie niektóre z największych osiągnięć Efezu, trzeba użyć wyobraźni. Dotyczy to zwłaszcza słynnej Świątyni Artemidy. Nazwano ją na cześć greckiej bogini Artemidy. Jej gigantyczny rozmiar czyni ją jedną z największych greckich świątyń swoich czasów. Niegdyś znajdowały się w niej wspaniałe dzieła sztuki. Budowa świątyni trwała podobno ponad 100 lat i przyciągała pielgrzymów z całego regionu. Świątynia Artemidy została ostatecznie zniszczona przez najeźdźców Gotów w 262 roku. Dziś można zobaczyć tylko niewielki fragment świątyni Artemidy w postaci jednej kolumny.

Gimnazjon Vediusa

Na zboczu wzgórza na lewo od Efezu znajduje się Gimnazjon Vediusa z II wieku n.e. Można tu zobaczyć pozostałości palestry (sali zapaśniczej), dużego prostokątnego budynku z arkadowym dziedzińcem. Wschodnia połowa konstrukcji, zbudowana z cegły licowanej marmurem jest lepiej zachowana i pokazuje interesujące szczegóły układu wewnętrznego. Około 100 metrów na południe od Gimnazjonu Vediusa znajduje się Stadion, który pochodzi z czasów Nerona (54-68 n.e.).

Kościół Najświętszej Marii Panny

Około 100 metrów na zachód od Gimnazjonu Vediusa na prawo od parkingu, znajdują się 260-metrowe pozostałości kościoła Marii Panny. Co ciekawe, było to miejsce spotkań Trzeciego Soboru Ekumenicznego w 431 roku n.e.. Pierwotnie było to muzeum (centrum badań i nauczania). W IV wieku dobudowano do niego bazylikę filarową.

Droga Arkadiusza

Na zachód od łaźni znajdował się stary port, obecnie jest to teren podmokły. Bezpośrednio na południe od tej grupy budynków znajduje się Droga Arkadiusza, piękna arkadowa ulica biegnąca na wschód od portu do Teatru Wielkiego.

Starożytne Miasto Efez w Turcji
Starożytne Miasto Efez w Turcji, licencja: shutterstock/By Nejdet+Duzen

Czytaj także:

Herbata turecka – rytuał, o którym nie wszyscy wiedzą

TOP 10 najpiękniejszych plaż na Riwierze Tureckiej

autor: Magda Łydka

Poprzedni

Patara – starożytne miasto portowe, zwiedzanie

Tlos – jedno z najstarszych miast w Licji

Następny

Dodaj komentarz