Demre, skalne grobowce licyjskie w Myrze – zwiedzanie

Tagi , , , , , ,

Starożytne miasto Myra i jego słynne grobowce od lat przyciągają rzesze turystów z całego świata. Jeśli zatem planujesz odwiedzić to wyjątkowe miejsce, koniecznie dowiedz się o nim czegoś więcej! Przydatne będą na pewno informacje o tym, jak dojechać do skalnych grobowców, ile czasu trwa zwiedzanie i dlaczego warto udać się tam z przewodnikiem. A zatem poznajmy wspólnie skalne grobowce licyjskie w Myrze!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajdują się Skalne Grobowce Licyjskie w Myrze?

Skalne Grobowce Licyjskie znajdują się w starożytnym mieście Myra, które z kolei położone jest niedaleko Demre. Demre to tureckie miasto zlokalizowane w prowincji o nazwie Antalya. To miejsce cieszy się sporym zainteresowaniem turystów, dlatego naprawdę trudno go nie zauważyć czy pomylić z czymś innym. Najwięcej osób kręci się tu rzecz jasna porą letnią, w okresie wakacyjnym.

Historical Stone faces bas relief and ancient theater at Myra ancient city. Rock-cut tombs Ruins in Lycia region, Demre, Antalya, Turkey.
Historyczny kamień stoi naprzeciwko płaskorzeźby i starożytnego teatru w starożytnym mieście Myra. Groby wykute w skale Ruiny w regionie Lycia, Demre, Antalya, Turcja. , licencja: shutterstock/By YALCIN+KAHYA

Jak dojechać do Skalnych Grobowców Licyjskich w Myrze?

Jeśli rozważasz obejrzenie Skalnych Grobowców Licyjskich w Myrze, powinieneś mieć świadomość tego, w jaki sposób możesz tam właściwie dotrzeć. Dobra wiadomość jest taka, że starożytne miasto w Myrze zlokalizowane jest zaledwie dwie godziny drogi samochodem od Antalyi. W zależności od preferencji możesz wybrać albo podróż prywatnym autem, albo transport publiczny. Najwygodniej dostać się do Myry w ramach jakiejś wycieczki zorganizowanej, a więc posiadanie własnego samochodu nie jest zazwyczaj konieczne.

Ciekawostki na temat Skalnych Grobowców Licyjskich w Myrze

  1. Bogate zdobienia

Skalne Grobowce Licyjskie w Myrze zwracają uwagę odwiedzających to miejsce turystów wyjątkowymi zdobieniami. Jakby tego było mało, są one naprawdę liczne, a na dodatek niezwykle bogate. Trudno o bardziej wiarygodny dowód tego, że mieszkańcy Myry byli niezwykle zdolnymi rzemieślnikami.

  1. Historia pochówku

Misternie wykuwane w skale grobowce stanowią dowód na to, z jak wielką starannością i troską mieszkańcy Myry podchodzili do grzebania swoich bliskich zmarłych. Wnętrza udekorowane są licznymi inskrypcjami i płaskorzeźbami!

Ruins Myra Ancient City in Demre Antalya, Turkey. Old archaeology amphitheater sun light.
Rujnuje starożytne miasto Myra w Demre Antalya, Turcja. licencja: shutterstock/By Parilov
  1. Ciągłe wykopaliska

Okolice Skalnych Grobowców Licyjskich w Myrze podlegają ochronie Ministerstwa Kultury i Turystyki w Turcji, ale podejmowanie działań mających na celu jak najlepsze zachowanie tego miejsca dla potomnych to nie wszystko. Wciąż bowiem dość regularnie mają tutaj miejsce prace archeologiczne. Kto wie, może wykopaliska pozwolą dowiedzieć się o tym wyjątkowym miejscu jeszcze więcej!

  1. Bogactwo kolorów

Jeżeli zamierzasz odwiedzić Skalne Grobowce Licyjskie w Myrze, nie ujrzysz raczej bogactwa kolorów, ponieważ są one dziś wyblakłe. Co jednak interesujące, w dalekiej przeszłości były one pomalowane i posiadały wyraziste odcienie. Mowa tu o czerwieni, żółci, błękicie czy o odcieniach fioletu.

Zwiedzanie Skalnych Grobowców Licyjskich w Myrze

Zwiedzanie Skalnych Grobowców Licyjskich w Myrze jest bardzo przyjemne, ale też i wymagające. W miejscu tym nietrudno o kontuzję dlatego koniecznie zabierz ze sobą wygodne buty z odpowiednią podeszwą. Nie zapominaj też o tym, że w Turcji, zwłaszcza porą letnią jest gorąco. Wyposaż się zatem w krem z filtrem przeciwsłonecznym, aby nie dostać poparzeń skóry. W trakcie zwiedzania wsłuchuj się w opowieści przewodnika, unikając rozmów ze współtowarzyszami, aby nie zakłócić głosu prowadzącego. Weź też ze sobą aparat fotograficzny, aby zabrać ze sobą majestat Skalnych Grobowców Licyjskich w formie zdjęć.

Dlaczego warto odwiedzić Skalne Grobowce w Myrze?

Skalne Grobowce w Myrze warto odwiedzić przede wszystkim dlatego, że jest to przepiękne miejsce. Poza tym, starożytne miasto posiada niezwykłą historię, którą bez wątpienia przybliży Ci doświadczony przewodnik. Spacer po Myrze pozwala niejako przenieść się w czasie i snuć wyobrażenia na temat tego, jak żyli dawni mieszkańcy miasta. Wyprawa do Skalnych Grobowców w Myrze przypadnie też do gustu amatorom aktywnego, a nie biernego spędzania wolnego czasu.

Najważniejsze informacje

Ile czasu trwa zwiedzanie Skalnych Grobowców Licyjskich w Myrze?

To, ile czasu trwa zwiedzanie Skalnych Grobowców Licyjskich w Myrze, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim, znaczenie ma to, czy zwiedzasz to miejsce solo, czy w ramach wycieczki zorganizowanej. Nietrudno zgadnąć, że wycieczka będzie najpewniej dłuższa, z uwagi na opowieści przewodnika. Czas jej trwania będzie też zależny od tego, jak wiele chcesz zobaczyć. Niektórym wystarczy bowiem rzucenie okiem na jakiś zabytek i mogliby już wracać. Wydaje się jednak, że jeśli dotarło się już do Myry, warto poświęcić kilka godzin na wędrówkę po tym miejscu.

Ruins Myra Ancient City in Demre to Antalya, archaeology landmarks of Turkey.
Ruiny starożytnego miasta Myra w Demre do Antalyi, zabytków archeologicznych Turcji., licencja: shutterstock/By Parilov

Godziny otwarcia Skalnych Grobowców Licyjskich w Myrze

Jeśli jesteś zainteresowany odwiedzeniem Skalnych Grobowców Licyjskich w Myrze, na pewno będziesz chciał wiedzieć, w jakich godzinach otwarte jest to miejsce. Otóż okazuje się, że w teorii dostęp do grobowców nie jest mocno ograniczony. Niemniej jednak musisz liczyć się z tym, że zorganizowane wycieczki z przewodnikiem do tego miejsca będą odbywały się w konkretnych godzinach. Pamiętaj zatem o tym, aby odpowiednio wcześniej sprawdzić, czy o interesującej Cię porze możesz udać się na wyprawę z profesjonalistą w roli przewodnika. Poza tym weź pod uwagę fakt, że godziny zwiedzania mogą być różne w porze letniej i w porze zimowej. Warto więc trzymać przysłowiową rękę na pulsie.

Bilety i ceny do Skalnych Grobowców Licyjskich w Myrze

Jeżeli chcesz zobaczyć słynne Skalne Grobowce Licyjskie znajdujące się w Myrze, musisz wziąć pod uwagę pewne koszty. Przede wszystkim, powinieneś liczyć się z kosztami powiązanymi z udziałem w wycieczce zorganizowanej. Przewodnika trzeba przecież opłacić. Jeśli wybierasz się do Turcji, koniecznie prześledź oferty wycieczek w okolice Myry i porównaj ich ceny, a wtedy na pewno uda Ci się dokonać satysfakcjonującego wyboru.

Czytaj także:

Phaselis Antik Kenti Antalya – zwiedzanie ruin starożytnego miasta

Poprzedni

Antalya Saat Kulesi – IX-wieczny obiekt w centrum Antalyi

Kanion Sapadere – cud natury blisko Alanya

Następny

Dodaj komentarz