Ceny w Turcji i koszty życia

Tagi , ,

Nie da się ukryć, że wielu turystów rozmyślając nad najlepszym miejsce na wakacje, bez zastanowienia wymienia Turcję. Piękne plaże, niesamowita gościnność, a także wyjątkowo smaczne jedzenie to tylko niektóre z powodów wyboru tego kierunku. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytania o ceny i koszty życia w Turcji – zapraszamy do lektury!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jaka waluta jest w Turcji?

Decydując się na zaplanowanie wakacji w Turcji musimy przede wszystkim zaopatrzyć się w tamtejszą walutę. W Turcji nie obowiązuje euro, choć w niektórych, prestiżowych kurortach Riwiery Tureckiej można dokonywać w tej walucie płatności. Niemniej jednak na co dzień mieszkańcy Turcji robią zakupy i opłacają rachunki z wykorzystaniem liry tureckiej. Jest to waluta, której aktualny przelicznik na nasze, rodzime złotówki jest wyjątkowo korzystny. 1 lir turecki to bowiem 0,27 złotego. Jeśli decydujemy się na to, by rzeczywiście zakupić i zabrać ze sobą liry tureckie, wówczas warto o to zadbać jeszcze w naszym kraju. Tureckie kantory wymiany walut mogą zastosować wyjątkowo niekorzystny przelicznik, na którym wiele będziemy mogli stracić.

Jakie pieniądze wziąć do Turcji? dolary czy euro?

Wspomnieliśmy, że główną walutą Turcji jest lira turecka. Jednocześnie nie oznacza to, że rzeczywiście musimy je ze sobą zabierać z Polski. Okazuje się, że Turcja jest tak mocno nastawiona na masową turystykę, że śmiało dopuszcza ona płatności także w zupełnie innej walucie. Obecnie turyści mogą dokonywać transakcji zarówno z wykorzystaniem dolarów amerykańskich jak i tradycyjnej waluty Unii Europejskiej jaką jest euro.

Ceny w wielu kurortach często są podawane właśnie w tych dwóch walutach, a w niektórych miejscach możemy nawet natrafić na ceny wyrażone w funtach. Co więcej, to zróżnicowanie walutowe akceptują nie tylko hotele i restauracje, ale także lokalni sprzedawcy.

Co lepiej jest zabrać ze sobą do Turcji: dolary czy euro? Tak naprawę nie jest to uzależnione od cen panujących w Turcji, gdyż przewalutowanie lokalnych cen odbywa się zgodnie z zasadami. To czy zabrać dolary czy też euro powinno być więc uzależnione od tego, który kurs waluty jest dla nas obecnie korzystniejszy. Warto więc na bieżąco śledzić wszystkie zmiany na rynku walutowym, a następnie wybrać najkorzystniejszy moment i najkorzystniejsze rozwiązanie.

Ceny w Turcji – ile kosztują noclegi?

Jedną z bardziej istotnych kwestii dla każdego turysty jest z pewnością suma, którą będzie on musiał przeznaczyć na zarezerwowanie noclegu. Ceny noclegów w dużej mierze są uzależnione od standardu jakiego oczekujemy, ale także od danego regionu do którego się wybieramy. Noclegi w prestiżowych kurortach Riwiery Tureckiej mogą być nawet droższe od noclegów w Ankarze czy w Stambule. Załóżmy jednak, że turystom zależy na dość dobrym hotelu ze standardowymi udogodnieniami. Wówczas ceny w najpopularniejszych, tureckich miastach za ten sam pokój mogą być następujące:

 • Stambuł – od 225 złotych za noc;
 • Antalya – od 135 złotych za noc;
 • Ankara – od 230 złotych za noc;
 • Alanya – od 155 złotych za noc;
 • Tekirova – od 260 złotych za noc.

Warto jednak zauważyć, że ceny te nie są stałe i mogą zmienić się w zależności od danego sezonu.

Turcja – ceny jedzenia i ceny w restauracjach

Będąc w Turcji i nie spróbować tureckiej kuchni to prawdziwy grzech. Nic więc dziwnego, że podczas całego pobytu w tym kraju choć kilka razy zdecydujemy się na to, by „zjeść na mieście”. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że w prestiżowych kurortach Riwiery Tureckiej ceny te zbędą nieco wyższe, niż w innych miastach.

 • zupa – to koszt około 30 lir tureckich;
 • drugie danie – to koszt około 60 lir tureckich;
 • zestaw obiadowy to koszt około 120 lir tureckich;
 • przystawki – średnio kosztują one około 28 lir tureckich;
 • obiad typu fast-food – to z kolei kosz około 35 lir tureckich.

Jak więc widać, obiad na mieście, w tureckich restauracjach nie będą ogromnym obciążeniem naszego budżetu. Zwykle zapłacimy za niego od 10 do około 50 złotych.

Ceny w Turcji – ile kosztuje transport?

Najpopularniejszym i najczęściej wykorzystywanym środkiem komunikacji miejskiej w Turcji są oczywiście publiczne autobusy. Ile więc kosztuje bilet?

 • bilet komunikacji miejskiej – na jeden przejazd dla osoby dorosłej- to koszt 5,20 lir tureckich czyli około 1,5 złotych;
 • bilet komunikacji miejskiej – na jeden przejazd dla osób korzystających z ulg to koszt około 4 lir tureckich czyli około 0,75 złotych;

Jeśli zaś zdecydujemy się na to, by po mieście poruszać się taksówką lub, gdy będziemy chcieli z niej wyjątkowo skorzystać, to zwykle opłata za każdy przejechany kilometr wynosi około 6 lir tureckich, co w przeliczeniu na naszą walutę daje nam około 1,75 złotych.

 Ile kosztuje paliwo w Turcji?

Wypożyczalnie samochodów w Turcji rozwijają się bardzo prężnie, a co więcej, turyści chętnie z ich usług korzystają. Warto zauważyć, że najpopularniejszą opcją wynajmu samochodów jest opcja full to full, czyli oddanie samochodu z pełnym bakiem. Wobec tego nie obejdzie się bez tankowania. Koszty paliwa w Turcji wyglądają następująco:

 • jeden litr benzyny na lokalnej stacji paliwowej kosztuje około 15 lir tureckich, co daje nam w przeliczeniu około 4,40 złotych;
 • jeden litr oleju napędowego- diesla- na lokalnej stacji paliwowej kosztuje około 25-30 lir tureckich, co w przeliczeniu daje nam około 6 złotych.

Ceny paliw zwykle mogą się nieco różnic w zależności od regionu w którym przebywamy i od brandu danej stacji paliwowej. Jednak w porównaniu do naszego kraju, ceny paliwa w Turcji są o wiele niższe.

Ile kosztuje wino w Turcji? 

Nie da się ukryć, że choć wino w Turcji nie jest najpopularniejszym trunkiem, to jednak dla turystów oferowane są specjalne alkohole, nawet pochodzące z różnych stron świata. Za lokalne wino „Istanbul” trzeba będzie zapłacić 275 lir tureckich. Oczywiście mowa tu o butelce 0,75 litra. Z kolei jeśli zadowolimy się po prostu dobrej jakości winem z marketu spożywczego, wówczas zapłacimy około 90 lir tureckich.

Ile kosztuje piwo w Turcji?

Najsłynniejszym piwem w Turcji jest Piwo Efes. Za kufel tego piwa w barze i restauracji, będziemy musieli zapłacić około 20 lir tureckich. Z kolei jeśli zdecydujemy się na to, by nabyć to piwo w sklepie spożywczym i zadowolimy się 0,5 litrową puszką, wówczas zapłacimy za nie około 12 lir tureckich. Z pewnością więc piwo w Turcji nie będzie dla nas największym wydatkiem.

Ceny mieszkań w Turcji

Jeśli rozważamy przeprowadzkę do Turcji lub po prostu mamy ochotę na to, by kupić tam wakacyjne mieszkanie, to z pewnością zastanawiamy się jakimi cenami zaskoczy nas turecki rynek nieruchomości. Ceny w popularnych miastach – za metr kwadratowy – są dość wysokie i wynoszą od 2 do nawet 5 tysięcy euro. Najdroższe mieszkania znajdziemy oczywiście w Antalyi, Kemer czy Alanyi. Nieco tańsze zaś znajdziemy w rejonie Bodrum i okolicach. Warto więc mieć to na uwadze.

Poprzedni

Wakacje w Beldibi – co zobaczyć, hotele, noclegi, plaże

Pamukkale – zwiedzanie, przewodnik, ceny biletów

Następny

Dodaj komentarz