TOP 10 atrakcji w Antalya i okolicach

Tagi , , , , , , , , ,

Antalya (gr. Αττάλεια – Attália, łac. Attalea) to miasto położone w południowo-zachodniej Turcji, nad zatoką Antalya tuż nad Morzem Śródziemnym. Mieści się w starożytnej krainie Pamfilia, u podnóża gór Taurus. Jeden z najpiękniejszych kurortów wypoczynkowych na Riwierze Tureckiej. Co roku miasto odwiedzają miliony turystów z całego świata. Do niedawna Antalya była jednym z dziesięciu najczęściej odwiedzanych miast na świecie. Różnorodność krajobrazów, piękne widoki, wiele zabytków i piękna pogoda sprawiają, że wiele osób wraca tutaj w każde wakacje. Jeżeli szukasz wyjątkowego kierunku na wakacyjny wypoczynek to Antalya z pewnością będzie strzałem w dziesiątkę. Poniżej przedstawiamy atrakcje w Antalya bez których nie wyobrażamy sobie wizyty w tym mieście:

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Atrakcje w AntalyaHistoryczne centrum – Kaleiçi

Jak zwiedzanie to oczywiście historyczne centrum Anatalya. Kaleiçi składa się z czterech dzielnic: Seldżuków, Tuzchular, Barbaros i Kilicharslan. Malownicze uliczki kuszą turystów, a bliskość zatoki dodaje miejscu niepowtarzalnego uroku. Na zwiedzanie warto przeznaczyć chociaż klika godzin. To właśnie tutaj można spróbować tradycyjnej, tureckiej kawy, zaopatrzyć się w przyprawy u lokalnych dostawców czy sprawdzić jak smakują regionalne potrawy. Nie brakuje tutaj klimatu starożytnych ludów. Imponujące budowle wzbudzają zachwyt, a wśród niewielkich uliczek można znaleźć budynki z czasów osmańskich. Z powodzeniem zajedziesz również sklepy z pamiątkami.

Atrakcje w AntalyaKolejka Linowa i to nie jedna!

Wokół Antalyi rozciąga się wiele wzgórz. Fani mocniejszych doznań mogą podziwiać widoki, korzystając oferty lotu helikopterem, paralotnią lub moto-paralotnią. Nie przepadasz za tego rodzaju wycieczkami? Wybierz kolejkę linową! Antalya oferuje ich aż trzy. Pierwszą z nich jest Olympos, która prowadzi na górę Tahtali. Punkt widokowy znajduje się na wysokości 2365 metrów nad poziomem morza. Na miejscu można wypić kawę lub zrobić zakupy. Wejście do kolejki znajduje się 20 km od Kemer (kierunek zachodni), więc warto skorzystać z samochodu.

Drugą linią jest Tünektepe Cable Car, położona w regionie Sarisu w Konyaalti. Jej dużym atutem jest dobry dojazd, znajduje się w doskonałej lokalizacji i przyciąga turystów korzystną ceną. Punkt widokowy znajduje się na wysokości 635 metrów. Zainteresowanych na górę zabierają gondole czteroosobowe. Na górze również można podziwiać piękną panoramę miasta. Na turystów czeka także oferta gastronomiczna i sklepy.

Alanya Cable Car to trzecia linia kolejek, a punkt startowy znajduje się obok Jasini Damlatas. Punt szczytowy znajduje się na wysokości 300 metrów. Przejażdżka jest stosunkowo krótka, dlatego nawet osoby z lękiem wysokości nie powinny odczuwać dyskomfortu. Linia ma 900 metrów, a przystanek końcowy znajduje się w regionie Ermenek. Stanowi również dobry rodzaj transportu dla tych, którzy chcą wybrać się do zamku w Alanyi.

Wejście do miasta – Brama Hadriana w Antalya

Kolejnym zabytkiem, który trzeba zobaczyć, jest Brama Hadriana. Pochodzi z czasów Cesarstwa Rzymskiego i stanowi jedno z wejść do starego miasta. Składa się z potrójnego łuku wykonanego z białego marmuru. Każdy otwór ma 6,18 metra wysokości i 4,15 metra szerokości, fragmenty są symetryczne i razem tworzą ponad ośmiometrową konstrukcję. Brama powstała na pamiątkę odwiedzin cesarza w 130 r. n.e. Według legendy pod nią miała przejść królowa Saby Makeda, aby udać się na odpoczynek w pałacu. Nie zachowało się drugie piętro, ale już sama konstrukcja wzbudza podziw. Pomiędzy jedną a drugą stroną bramy stoją dwie wieże. Jedna powstała jeszcze w czasach rzymskich. Druga z budowli została przebudowana przez sułtana w XIII wieku n.e.  

Atrakcje w Antalya – Złamany Minaret

Złamany minaret należy do ruin meczetu Korkut Camii. Budynek powstał w II wieku n.e. jako klasyczna świątynia. W VII w. postanowiono go zburzyć, a na jego gruzach wznieść kościół pod wezwaniem Marii Dziewicy. W kolejnych wiekach, w wyniku najazdów arabskich został powalony, a na odbudowę musiał czekać kolejne lata. Wraz z kolejnymi walkami kościół zmieniono w meczet, a obok dobudowano minaret. Po kolejnych najazdach świątynia kilkukrotnie zmieniała swoje wyzwanie, by ostatecznie pełnić rolę meczetu. W 1896 roku został zniszczony w wyniku pożaru i nie został ponownie odbudowany.

Złamany Minaret do teraz jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów na mapie miasta. Miejsce znajduje się około 400 metrów od Bramy Hadriana, dlatego warto zrobić sobie mały spacer. Kilka lat temu władze podjęły decyzję, by zrekonstruować budynek, pozostawiając fragmenty ruin. 200 metrów od Złamanego Minaretu znajduje się również inna znana atrakcja – Wieża Hıdırlık. Znajduje się w pobliżu parku i murów miejskich. Tuż obok jest taras, z którego rozpościera się przepiękny widok na wybrzeże i zabytkową marinę.

Atrakcje w AntalyaZabytkowa marina pełna kolorów

Będąc w centrum Kaleiçi warto zajrzeć do portu. Zabytkowa marina to szalenie kolorowe miejsce. Cumują tutaj przeróżne statki, zarówno te turystyczne, jak i okolicznych mieszkańców czy rybaków. Miejscowi oferują liczne rejsy po zatoce, na przykład statkiem pirackim. Ten rejon to także doskonałe miejsce, by spróbować regionalnych dań oraz zaspokoić apetyt na świeże ryby. Wokół znajduje się wiele restauracji, a widok rozpościera się na wodę i zabytkowy meczet. To idealne miejsce, by odpocząć po całym dniu zwiedzania, poczuć morski klimat i po prostu odetchnąć.

Doskonale zachowane starożytne miasto Perge w pobliżu Antalya

Niecałe 20 km od Antalyi znajduje się starożytne miasto Perge. To miejsce narodzin astronoma Apoloniusza, który do obiegu pojęcie krzywych stożkowych. Jeżeli chcesz zwiedzić całe miasto to warto zarezerwować sobie na to cały dzień. Chcesz poczuć klimat miejsca, ale nie masz za dużo wolnego czasu? Wystarczą trzy godziny, by zobaczyć najważniejsze punkty na trasie. Tuż przy wjeździe za darmo można zwiedzić jeden z najlepiej zachowanych antycznych stadionów w Turcji, a także teatr, który również wygląda imponująco. Przed bramą do miasta można znaleźć Grobowiec Plankii Magny, która zafundowała miastu wiele ciekawych budowli i jest istotną postacią dla tego miejsca. Zachowały się także rzymskie bramy i fragmenty murów obronnych.

Niedaleko można znaleźć również pozostałości po domach mieszkalnych. Starożytne Perge było podzielone na dwie główne ulice kolumnadowe, dlatego do dzisiaj zachowały się tam wysokie, masywne kolumny. Tuż za nimi znajdowały się sklepy. Spacerując wśród ruin, można zauważyć specjalne koryta, którymi doprowadzano wodę bieżącą do fontann i łaźni. Podążając w kierunku północnym, na samym końcu drogi można znaleźć fontannę Hadriana. W mieście nie mogło zabraknąć miejsca do ćwiczeń fizycznych, łaźni rzymskich, akropolu czy kościołów. Do dzisiaj zachowała się również agora. Plac zbudowany na kształcie kwadratu o boku 65 metrów stanowił centrum, przy którym znajdowały się sklepy.

Wodospady Düden w Antalya – z dala od miasta

Wodospady Düden to kolejne miejsce, w którym natura objawia swoją potęgę. Stanowią największą tego rodzaju formę w tym regionie. Tworzy je rzeka, która spływa w dół, a wody docierają aż do Morza Śródziemnego. Dookoła znajduje się mnóstwo zieleni, a delikatna bryza sprawia, że każdy turysta poczuje orzeźwienie. W tym miejscu często organizowane są pikniki czy dłuższe przerwy w wycieczkach. Wodospady tworzą część systemu krasowego tutejszego miejsca. Można do nich dotrzeć na kilka sposobów – małym busem określanym mianem dolmuszu lub przypłynąć statkiem z zabytkowej mariny. Możesz również wykupić wycieczkę z przewodnikiem, która obejmuje również wizytę w tym miejscu. To jednak nie jedyne tego typu miejsce!

Bliskość natury – Wodospady Kurşunlu

Malowniczy zakątek – Wodospady Kurşunlu położone są na rzece Aksu, około 20 km od Antalyi, na terenie Parku Narodowego Kurşunlu Şelalesi Tabiat Park. Miejsce od 1991 roku chroni faunę, florę i formacje przed niszczącą działalnością człowieka. To miejsce często odwiedzane nie tylko przez turystów, ale także rodziny tureckie.  Panuje tutaj przyjemny chłód, który jest często poszukiwany w upalne dni. Dojazd możliwy jest jedynie za pomocą samochodu lub w ramach wycieczek zorganizowanych. Można je wykupić na miejscu w Antalyi.

Zasmakuj w historii – Muzeum archeologiczne Antalya

To właśnie tutaj znajdują się marmurowe posągi i zdobienia teatru, przeniesione ze starożytnego miasta Perge. Muzeum archeologiczne gromadzi eksponaty z wielu wykopalisk archeologicznych. Sam budynek jest nowoczesny, ma 30 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni wystawowych, co sprawia, że na pełne zwiedzanie potrzeba kilku godzin. Sale są podzielone na różne epoki czy tematy. W Sali Historii Naturalnej można znaleźć kości i skamieliny z różnych epok, po narzędzia oraz przedmioty wykonane z kamieni czy zwierzęcych skór, udaj się do Sali Prehistorii. Małe znaleziska gromadzą niewielkie eksponaty z różnych okresów, a także różnego rodzaju naczynia.

Nie brakuje również tak ciekawych wystaw jak rekonstrukcja pochówku urnowego. Miejscem szczególnym jest sala poświęcona regionalnym znaleziskom. W kolejnych pomieszczeniach można znaleźć posągi ważnych postaci, jak na przykład cesarz Hadrian czy Trajan. Nie mogło zabraknąć również bogów, na turystów spogląda Apollo, Artemida i Atena. Nie brakuje tutaj ikon przedstawiających Sąd Ostateczny czy Jezusa, okazałych sarkofagów, a w Sali numizmatycznej okazałych zbiorów monet. Tuż za budynkiem kryje się jeszcze pełen eksponatów ogród. Bilet wstępu można nabyć na miejscu. Z centrum można przyjść spacerem lub dojechać komunikacją miejską.

Najlepiej zachowany Rzymski Amfiteatr Aspendos

Aspendos to pozostałość po antycznym mieście położone nad rzeką Eurymedon. Znajduje się tutaj najlepiej zachowany rzymski Amfiteatr. Jest idealnie symetryczny, a ówcześni budowniczowie zachowali odpowiednie proporcje pomiędzy miejscem dla widowni, a skene. Dodatkowo na uwagę zasługuje nienaganna (jak na tamte czasy) akustyka. Półkole widowni ma średnicę około 96 metrów, pozwalało wygodnie pomieścić nawet 7 tysięcy osób. Na uwagę zasługuje również budynek skene – miał aż dwie kondygnacje, a oryginalną fasadę można podziwiać do dzisiaj. Do wnętrza amfiteatru prowadziło aż pięć bram. Nie zachowało się jedynie drewniane zadaszenie nad budynkiem skene.

W Aspendos rozpoczyna się jeden z dwóch szlaków pieszych śladami świętego Pawła. Samo miasto ma niezwykle bogatą i burzliwą historię. Jeżeli masz więcej wolnego czasu, warto rozejrzeć się po okolicy. Możesz podziwiać jeden z najlepiej zachowanych akweduktów rzymskich, stadion czy bramy miejskie. Wybierając się na wakacje w ten region na przełomie wiosny i lata możesz trafić na Międzynarodowy Festiwal Opery i Baletu organizowany właśnie w rzymskim amfiteatrze w Aspendos. Niezapomniane wrażenia gwarantowane!

Praktyczne porady przed wyjazdem na Riwierę Turecką

Wybierając się na wakacje na Riwierę Turecką, musisz pamiętać o kilku ważnych aspektach. Po pierwsze – dokumenty. Koniecznie musisz posiadać ważny paszport. Jeżeli go nie posiadasz, musisz udać się do urzędu lub delegatury i złożyć wniosek. Pamiętaj, by zabrać ze sobą odpowiednie zdjęcie. Na miejscu musisz uiścić opłatę (140 zł, jeżeli nie przysługują Ci żadne zniżki). Na wyrobienie dokumentu trzeba poczekać do 30 dni. Nie musisz mieć żadnej wizy (chyba, że planujesz pobyt powyżej 90 dni). W Turcji walutą jest lira, która w zależności od kursu odpowiada około 25 groszom. W miejscach turystycznych można płacić również w euro lub dolarami. Wybierając się na zakupy, pamiętaj o… targowaniu się! Czasami można obniżyć rachunek nawet o połowę.

Będąc w Turcji, koniecznie spróbuj tutejszego, oryginalnego kebabu, który świetnie smakuje w towarzystwie ajranu. Wśród dań mięsnych możesz znaleźć jagnięcinę i wołowinę, które są przygotowywane na ruszcie. Jako obiad idealnie sprawdzą się tureckie pierożki manty, nadziewane serem lub kapustą. Dominującym warzywem jest bakłażan. Tutejsi kucharze przyrządzają go na wiele różnych sposobów. Na szybkie zaspokojenie głodu w trakcie wycieczki sprawdzi się Börek – przekąska z ciasta francuskiego przekładanego białym serem, mięsem, kapustą i polewanego masłem. Do picia koniecznie świeżo wyciskany sok z granatów lub herbata podawana w charakterystycznych szklankach. Na deser oczywiście chałwa, zaś do wieczornej kolacji raki lub piwo Efs.

Poprzedni

TOP 9 atrakcji w Alanya i okolicach, co zobaczyć i zwiedzić?

Wakacje w Antalya – co zobaczyć, hotele, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz