Apollon Tapınağı (Świątynia Apollona) blisko Side – poznajmy ją

Tagi , , , , , , ,

Najlepiej zachowaną świątynią z grupy trzech świątyń na krańcu półwyspu jest Apollon Tapınağı (Świątynia Apollona) poświęcona Apollinowi – greckiemu bogu piękna, światła, patronowi sztuki i przewodnikowi muz. Niektóre monety bite w starożytnym Side przedstawiają postać Apolla stojącego przed swoją świątynią. Dlaczego warto zobaczyć Apollon Tapınağı (Świątynia Apollona) w Side? Jak dotrzeć do tej zabytkowej antycznej świątyni w Side? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Apollon Tapınağı (Świątynia Apollona)?

Świątynia Apollona – Apollon Tapınağı znajduje się na samym końcu półwyspu w Side. Dokładny adres Świątyni Apollona to Side, Cumhuriyet Blv. No:50, 07600 Manavgat/Antalya, Turcja. Najlepiej dojść tutaj pieszo ulicą Apollon Sk. Świątynia znajduje się na końcu półwyspu, a zatem musisz udać się w kierunku przystani i Świątyni Ateny.

Ciekawostki na temat Apollon Tapınağı (Świątynia Apollona)

Z architektonicznego punktu widzenia Apollon Tapınağı było to peripteros, tj. świątynia otoczona pojedynczą kolumnadą ze wszystkich czterech stron. W przypadku Świątyni Apollona w Side kolumnadę wykonano w porządku korynckim. Każdy dłuższy bok budynku był pierwotnie ozdobiony 11 kolumnami, a oba krótsze boki były ozdobione 6 kolumnami.

Stylobat Świątyni Apollona – Apollon Tapınağı w Side, czyli górny stopień platformy, na której umieszczono kolumnady, miały wymiary około 16 metrów na 30 metrów. Pięć obecnie stojących kolumn wzniesiono w ramach prac rekonstrukcyjnych prowadzonych w latach 80-tych XX wieku. Umieszczony nad nimi fryz przedstawia głowy Meduzy – mitologicznego potwora, który miał twarz ludzkiej kobiety z żywymi jadowitymi wężami zamiast włosów. Jest to jedno z obowiązkowych miejsc do odwiedzenia w Side, szczególnie dla entuzjastów fotografii. Niektóre źródła podają, że Świątyna Apollona – Apollon Tapınağı w Side jest jedną z najlepiej zachowanych struktur pochodzących ze starożytności.

Ruins of the Temple of Apollo in Side in a summer day, Antalya, Turkey
Ruiny świątyni Apolla w Side w letni dzień, Antalya, Turcja, licencja: shutterstock/By alehvaranishcha

Zwiedzanie Świątyni Apollona

Wejście na teren, na którym znajdują się świątynie Apolla, Ateny i Men oraz bizantyjska bazylika jest całkowicie darmowe. Można je zwiedzać o każdej porze dnia oraz nocy. Świątynia Apollona w Side w Turcji – to starożytna grecka świątynia pochodząca z II wieku naszej ery. Side było głównym miastem portowym w czasach starożytnych, a świątynia była centralnym miejscem kultu wśród mieszkańców miasta. Obecnie zachowało się tylko kilka kolumn, ale ruiny świątyni nadal stanowią imponujący widok. Co ciekawe, Świątynia Apolla w Side była jedną z największych i najbardziej imponujących tego typu świątyń. Oprócz samej świątyni istniały również inne budynki i struktury związane z kompleksem świątynnym, w tym biblioteka oraz duży plac miejski.

Dlaczego warto odwiedzić Apollon Tapınağı (Świątynia Apollona)?

Świątynia Apollona to swego rodzaju symbol Side. Jest to także ciekawa atrakcja dla miłośników historii antycznej. Świątynię Apollona zbudowano w 150 r. n.e. podczas okresu Pax Romana – „pokoju rzymskiego”. Era ta sięga czasów panowania rzymskiego cesarza Antoninusa Piusa. Jeśli natomiast nie interesujesz się historią i szukasz miejsca do podziwiania przepięknych zachodów słońca z zapierającym dech w piersiach widokiem Świątyni Apollona – Apollon Tapınağı i morza w tle to koniecznie odwiedź to miejsce. Jest to także widok, który często pojawia się w folderach reklamujących wakacje w Side.

Czytaj także: Anitsal Cesme (Nymphaeum) w Side – zwiedzanie

autor: Magda Łydka

Poprzedni

Anitsal Cesme (Nymphaeum) w Side – zwiedzanie

Perge – zwiedzanie dawnego starożytnego miasta

Następny

Dodaj komentarz